Każdy sportowiec, lub osoba uprawiająca sport rekreacyjnie, z pewnością zetknęła się z pojęciem odżywek, jako wspomagaczy przy osiąganiu określonych celów. Stosowane są zwłaszcza, gdy chcemy zwiększyć masę mięśniową, swoją wytrzymałość, albo spalić nadmiar tkanki tłuszczowej w stosunkowo krótkim czasie. Dzisiejsze rozwiązania stosowane w tej dziedzinie eliminują problem niepewności, jaką dawały dawniej tego rodzaju suplementy diety.

TRENING NA POWIĘKSZENIE SIŁY

Istnieje wiele specyfików poprawiających siłę, zwiększając masę mięśni. Najpopularniejszym specyfikiem jest jednak kreatyna, która swoim działaniem przyspiesza budowanie mięśni i jest skuteczna zwłaszcza w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami. Innymi dostępnymi suplementami są białko serwatkowe oraz tauryna, które działają na powiększenie mięśni. Warto wspomnieć również o HMB, CLA i ZMA. Są one odpowiedzialne kolejno za przyspieszenie regeneracji mięśni, zredukowanie tkanki tłuszczowej i zwiększenie wydajności organizmu. Ta ostatnia ponadto zwiększa poziom testosteronu oraz chroni przed kortyzolem.

TRENING NA ZWIĘKSZENIE WYTRZYMAŁOŚCI

Odżywki głównie kojarzą się z treningiem siłowym, jednak występują również przy innych rodzajach aktywności fizycznej. Przykładowo, jeżeli chcemy biegać dłużej i szybciej, warto zainteresować się odżywkami węglowodanowymi. Ich przeznaczeniem jest utrzymywanie wysokiej ilości glikogenu w organizmie. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z nimi, bowiem zbyt duża ilość przyjmowanych węglowodanów oraz zbyt mało ćwiczeń sprawi, że białko przekształci się w tłuszcz.

ODŻYWKI NA ODCHUDZANIE?

Czy istnieją również odżywki pomagające schudnąć? Przeszukując artukuły w Internecie można uzyskać odpowiedź twierdzącą. W sklepach sportowych można nabyć specyfiki zwiększające tempo przemiany materii i pomagające w tej nie łatwej walce. Warto tutaj zwrócić uwagę na BCAA, koenzym Q10 oraz hoodie. Jednak należy pamiętać, iż stosowanie wspomagaczy bez odpowiedniej ilości treningu i konsultacji ze specjalistą, może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego.