Współpraca z dietetykiem może bardzo wiele zmienić w naszym życiu na lepsze. Odpowiedni sposób odżywiania się to klucz do dobrego samopoczucia i atrakcyjnie prezentującej się sylwetki. To także sposób na to, aby żyć zdrowiej i aby walczyć z wieloma schorzeniami i przypadłościami. Wiele osób długo się zastanawia zanim podejmą decyzję o tym, aby zgłosić się do takiego specjalisty. Kiedy już zdecydujemy się na ten krok- za pewne chcielibyśmy, aby był to dobry specjalista, któremu będzie można zaufać. Jak wybrać dobrego dietetyka i na co zwrócić uwagę, kiedy już udamy się na pierwszą konsultację?
Odpowiednie wykształcenie kierunkowe, doświadczenie, referencje
Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na konsultację u specjalisty, który przyjmuje w gabinecie w ramach popularnej, cieszącej się zaufanie pacjentów sieci. Taką siecią jest chociażby Projekt Zdrowie – projektzdrowie.info. Jest to sieć gabinetów, które są zlokalizowane w miastach w całej Polsce. Pamiętajmy o tym, że najczęściej współpraca z dietetykiem jest długofalowa- dobrze jest więc wybrać specjalistę blisko swojego miejsca zamieszkania tak, aby dojazdy do gabinetu nie stanowiły dla nas problemu.
Niezależnie od tego, do jakiego specjalisty się zgłosimy- zawsze powinniśmy upewnić się, czy jest to dietetyk z wykształcenia, a więc czy posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe potwierdzone dyplomem uczelni oraz tytułem. Najlepiej, aby był to specjalista po studiach, a nie tylko po kursie czy po szkole policealnej. Nie bez znaczenia jest też jego doświadczenie w pracy z pacjentami, odbyte kursy i posiadane certyfikaty. Pamiętajmy o tym, że dobry dietetyk nie powinien namawiać nas do zakupu żadnych „cudownych suplementów diety”, tabletek na odchudzanie i tego typu produktów.
Podejście do pacjenta już od pierwszej wizyty
Tak naprawdę, już po pierwszej konsultacji będziemy wiedzieć, czy dany dietetyk ma właściwe podejście do pacjenta. To pierwsze wrażenie jest ważne i najczęściej rzutuje na całą współpracę. Dlatego też zastanawiając się, jak wybrać dobrego dietetyka możemy kierować się poleceniami znajomych, chociaż czasem trudno jest takie uzyskać. Konieczne jest więc samodzielne sprawdzenie, czy współpraca z danym specjalistą będzie nam odpowiadać.
Ta pierwsza konsultacja to najczęściej pogłębiony wywiad z pacjent, który pozwala zorientować się dietetykowi w naszej bieżące sytuacji życiowej i zdrowotnej. Dietetyk będzie chciał poznać nasz styl życia i odżywiania się, a także nawyki, które mamy. Profesjonalny dietetyk z pewnością zainteresuje się także naszym zdrowiem i będzie chciał zobaczyć nasze bieżące wyniki badań. Jeśli takich nie mamy- powinien zlecić ich wykonanie. Dietetyk powinien też dysponować odpowiednimi narzędziami- chociażby tymi, które umożliwią mu wykonanie wszelkich niezbędnych pomiarów już podczas pierwszej wizyty. Mowa tutaj na przykład o wadze czy też o wykonaniu analizy składu ciała.
Musimy mieć też na uwadze, że konsultacja u dobrego dietetyka może nas trochę kosztować, a jeśli jej koszt wydaje się wyjątkowo niski- powinno to wzbudzić nasz niepokój. Średnia cena za jedną wizytę najczęściej zamyka się w kwocie 50-150 zł. Bardzo często dodatkowo trzeba też zapłacić za ułożenie jadłospisu, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb.