O wydolności organizmu mówi się zazwyczaj w aspekcie wysiłku fizycznego. A dokładniej zdolności organizmu do jego wykonywania. Jeżeli organizm jest wydolny fizycznie, to podejmowana przez niego aktywność fizyczna nie powinna wywoływać objawów zmęczenia.
Wydolność fizyczna- rodzaje
W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje wydolności fizycznej. Pierwsza z nich, to wydolność tlenowa, tzw. aerobowa. Dotyczy ona tych aktywności, których długość jest dłuższa niż 15 minut. Wiąże się z uwalnianiem energii, do jakiego dochodzi poprzez utlenianie związków chemicznych. Drugi rodzaj wydolności fizycznej, to wydolność beztlenowa, tzw. anaerobowa. Jest specyficznym rodzajem wydolności, który dotyczy wysiłku fizycznego krótkotrwałego, ale o bardzo dużej intensywności.
Trening siłowy
Jest rodzajem aktywności fizycznej, jaka podejmowana jest w celu poprawy ogólnej kondycji organizmu, poprzez wzmacnianie możliwości mięśni i ich odporności na wzmożony wysiłek fizyczny. Trening siłowy jest zatem doskonałym rozwiązaniem, które pomoże wzmocnić ogólną kondycję, a tym samym wydolność fizyczną organizmu. Jednak należy pamiętać, aby aktywność została dobrana do aktualnych możliwości danej osoby. Rozpoczynając trening siłowy warto przygotować sobie plan treningowy. Jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności, możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz wytłumaczy jak je wykonywać i na co zwracać uwagę, żeby wykonywać je dobrze.
Wydolność fizyczna to regularna praca
Kluczem do sukcesu w poprawie wydolności organizmu jest regularność i wytrwałość w ćwiczeniach. Dawidwozniakowski.pl zwraca uwagę, że dokładność wykonywanych ćwiczeń, ich odpowiedni dobór, regularne wykonywanie to podstawa do tego, aby poprawić kondycję organizmu, a to z kolei wpływa na poprawienie ogólnej wydolności organizmu. Trening siłowy poprawia zdolność mięśni do intensywnej aktywności fizycznej.