Bieganie jest jednym z najłatwiejszych do podjęcia sportów – wystarczy po prostu zacząć biegać. Nie potrzeba tutaj żadnych skomplikowanych treningów, długich przygotowań ani też poświęcania czasu na planowanie czy też organizację innych zawodników. Chciałoby się równiez powiedzieć, że nie potrzeba tutaj żadnego zaawansowanego sprzętu sportowego, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą. Fakt, można biegać przecież i na bosaka, ale nie jest to ani wygodne, ani też bezpieczne. Sprzęt do biegania może obejmować cały szereg przedmiotów – odpowiednią, termoaktywną odzież sportową, buty specjalnie przeznaczone do biegania, smartfon z odpowiednim oprogramowaniem czy nawet skarpety. Dzisiaj przyjrzymy się wycinkowi oferty firmy Balega, która zajmuje się produkcją profesjonalnych skarpetek do biegania. Firma ta dzieli swoje produkty na szereg linii, a każda z nich ma nieco inne przeznaczenie. Ogólnie dzięki temu biegacz z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie, musi jednak wcześniej wiedzieć, co do czego służy.

Lekkość to podstawa

Balega Ultralight są bardzo cienkie i raczej mniejsze – szczególnie w porównaniu do innych modeli. Wystarczy jednak wybrać rozmiar Large w każdej skarpetce i różnicę widać na pierwszy rzut oka. Warto tutaj wspomnieć o tym, że wielu biegaczy używa w trakcie treningu skarpetek o jeden rozmiar większych względem tych używanych na co dzień. Jeżeli lubimy własnie takie, lekkie skarpetki, to Balega Ultralight będą doskonałym dla nas wyborem.

Idealne na chłodniejsze dni

Blister Resist to zupełnie inna para… skarpetek. Początkowo stopa czuje się w nich tak, jak w bardzo grubej skarpecie – jest ciepło, przytulnie i mięciutko. Jednak materiał, z którego wykonana jest tego rodzaju skarpeta, wcale nie jest bardzo gruby – jest po prostu doskonałej jakości. Nie wpłynie więc na ilość miejsca w bucie (co jest przecież szalenie istotne w przypadku butów do biegania). Grube ma za to podeszwy, ze względu na jedno z dwóch swoich głównych zadań – ochronę stopy przed odciskami. Drugim zadaniem jest utrzymywanie stopy w cieple w trakcie zimowych temperatur.

Odpowiednio dobraną skarpetka to podstawa

Skarpetki Balega z linii Hidden Contour oraz Hidden Comfort są do siebie dość podobne, choć można powiedzieć, że Hidden Comfort zazwyczaj są odrobinkę grubsze i nieco cieplejsze. Oba te rodzaje są natomiast wyraźnie cięższe oraz solidniejsze niż zarówno Balega Ultralight jak i nawet Soft Tread, a to dlatego, że ich przeznaczeniem jest właśnie nieco chłodniejsza pogoda. Warto o tym pamiętać i dobierać sobie skarpetki pod odpowiednią porę roku – przegrzanie stopy lub jej niedogrzanie grozi bowiem kontuzjami lub chorobą.