Aby prawidłowo dostosować plan treningowy do własnych potrzeb, należy zastanowić się, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Istnieje bardzo wiele rodzajów ćwiczeń powodujących spalenie uporczywej tkanki tłuszczowej oraz wyrzeźbienie mięśni. Jest jednak parę bardzo istotnych spraw, które należy przeanalizować, zaczynając swoją przygodę z trenowaniem.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ, PRZED ROZPOCZĘCIEM TRENINGU?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do treningu, należy wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń dla początkujących. Jest to bardzo ważna sprawa, bowiem ćwiczenia zbyt angażujące mięśnie mogą doprowadzić do kontuzji, które z kolei bywają przykre. Rozpoczynając daną aktywność fizyczną (czy to na siłowni czy poza nią) warto jest poradzić się wcześniej trenera, lub (jeśli nie mamy możliwości doradzenia osoby wykwalifikowanej) kogoś, kto jest doświadczony w danej dziedzinie. Uwagę trzeba skupiać nie tylko na intensywności i dokładności wykonywanych ćwiczeń, ale też na tempie oraz oddychaniu. Przyjęło się, iż wdech powinno się brać przed rozpoczęciem danego ruchu, a wydech wykonywać podczas największego napięcia mięśni. Powoduje to prawidłowe dotlenienie ich oraz zmniejsza ryzyko kontuzji.

JAK CZĘSTO NALEŻY ĆWICZYĆ ORAZ CZY STOSOWAĆ ROZGRZEWKĘ?

Pisząc o właściwym przygotowaniu do treningu, należy powiedzieć praktycznie o najważniejszej rzeczy przygotowującej do ćwiczenia, jaką jest rozgrzewka. Powinna zajmować od 5 do 15 minut przed właściwym treningiem, bowiem przygotowuje organizm do wysiłku, jakim są ćwiczenia siłowe. Dodatkowym atutem jest fakt, iż „rozgrzewając” mięśnie można zmniejszyć ryzyko kontuzji, co jest bardzo istotną sprawą. Czytając różne artukuły w Internecie, można dowiedzieć się bardzo wiele na ten temat. Początkujące osoby powinny również ustalić częstotliwość treningu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń co drugi dzień, aby zapewnić mięśniom czas na regenerację. Patrząc w drugą stronę, zbyt częste treningu nie zaowocują niczym pozytywnym, nie przyspieszą, ani nie zwiększą efektu, jedynie spowodują zmęczenie, znużenie oraz zwiększą ryzyko odniesienia kontuzji.