W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się na rynku coraz więcej preparatów wspomagających szybkie odchudzanie. Do ich kategorii możemy dodać szeroką gama produktów, które przyśpieszają utratę tkanki tłuszczowej – spalacze tłuszczu. Środki zaprojektowane są tak, aby zwiększyć wydajność metabolizmu i zredukować apetyt. Czy takie produkty rzeczywiście działają?
Spalacze tłuszczu mogą być niezwykle pomocne przy pozbywaniu się dodatkowego tłuszczu. Jednak należy wiedzieć, że produkty tego typu nie zastąpią zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, a stanowią jedynie dodatek wspomagający proces odchudzania. Dieta i ćwiczenia wciąż są najlepszymi przyjaciółmi zdrowia i świetnej sylwetki. Oczywiście należy pamiętać, aby spożywać tylko zalecaną na opakowaniu dawkę.
Czym są spalacze tłuszczu?
W przeciwieństwie do detoksykacji i oczyszczania, które mają tendencję do promowania utraty wagi szybko poprzez zmniejszenie spożycia żywności (czy to poprzez zmniejszenie liczby posiłków lub zredukowoanie ich objętości), większość spalaczy łuszczu jest przeznaczonych do stosowania wraz z planem posiłków i rutynowych treningów. Co to dokładnie oznacza? Zasadniczo, spalacze tłuszczu nie są magicznymi pigułkami ani proszkiem o cudownym działaniu, a skutecznym narzędziem, którego działanie zostało przemyślane i odpowiednio skonstruowane do realnego wpływu na pomoc w odchudzaniu.
Jak działają spalcze tłuszczu?
Środki te są rodzajem specjalistycznego suplementu. Mogą one zawierać szereg różnych składników, w zależności od marki i rodzaju spalacza. Niektóre z kluczowych składników stosowanych w spalaczach tłuszczu są przeznaczone do stymulowania reakcji hormonalnych w organizmie w celu rozbijania tkanki tłuszczowej i używania jej jako źródła paliwa dla organizmu. Jednym z najczęstszych składników stosowanych w spalarkach tłuszczu jest kofeina, która zwiększa poziom hormonu epinefryny (adrenaliny). Wzrost tego hormonu może prowadzić do rozkładu kwasów tłuszczowych, które są uwalniane do krwiobiegu jako forma paliwa. Inne składniki stosowane w spalaczach tłuszczu mogą obejmować:
- Winian L-karnityny – jest to aminokwas, który pomaga w przenoszeniu kwasów tłuszczowych do komórek w celu produkcji energii.
- Ekstrakt z tamaryndowca malabarskiego (Garcinia gambogia) – pobrany z owoców tropikalnych składnik to skuteczny i naturalny środek wspomagający odchudzanie.
- Ekstrakt z zielonych ziaren kawy – zawiera kwas chlorogenowy, który jest uważany za hamulec w gromadzeniu się tłuszczu (przyrost masy ciała).
- Ekstrakt z zielonej herbaty – zielona herbata to powszechnie znany produkt na zwiększenie metabolizmu. Herbata może pomóc zwiększyć metabolizm i zawiera przeciwutleniacze i inne właściwości wspomagające spalanie tłuszczu. Ekstrakt z zielonej herbaty jest zazwyczaj izolowaną formą katechin (przeciwutleniaczy) występujących w tej roślinie. Oznacza to, że herbata znajdująca się w spalaczach tłuszczu działa znacznie skuteczniej, niż ta z filiżanki.
Spalacze tłuszczu mogą również zawierać multum witamin z grupy B i węglowodanów. Mieszanka składników stosowanych w spalaczach ma dać szybki wzrost energii i w niektórych przypadkach tłumić apetyt.
Czy spalacze tłuszczu działają?
Teraz gdy wiesz trochę więcej o opisywanych środkach, prawdopodobnie masz w głowie jedno, zasadnicze pytanie – czy to rzeczywiście działa? Jak wyżej wspomniano, spalacze tłuszczu są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować pracę Twojej diety i wykonywania rutynowych ćwiczeń. Chociaż mogą one potencjalnie pomóc zwiększyć ilość tłuszczu, który zostanie utleniony i wykorzystany jako energia, to dzieje się to zwykle za pomocą impulsu powodującego zmęczenie. Wynikiem może być zniechęcenie do dodatkowej aktywności i tym samym zahamowanie odchudzania. Ponadto, niektóre spalacze tłuszczu często zawierają składniki, które mogą potencjalnie wpływać na Twój stan zdrowia.. Wiele z nich zawiera elementy, które mają wpływ na układ nerwowy.
Substancje takie jak kofeina mogą mieć pewne niezbyt silne efekty uboczne, szczególnie jeśli jest aplikowana w znaczącej ilości. Jeśli zażywasz spalacz tłuszczu i łączysz to z kilkoma kubkami kawy codziennie, zmuszasz swoje ciało do cięższej pracy niż jest to konieczne. Oznacza to, że Twoje ciało może mieć trudności z odzyskaniem sił po treningach tak szybko, jak to miało miejsce bez suplementacji.
Naturalne spalacze
Podczas gdy niektórzy chętnie sięgają po spalacze tłuszczu i inne środki wspomagające odchudzanie, inni wolą trzymać się z dala od wszelkiego rodzaju farmakologicznej suplementacji.
Dobrą wiadomością jest to, że nadal można stosować spalacze, dodając do swojej diety kilka naturalnych produktów, działających w przybliżony sposób. Niektóre z naturalnych spalaczy tłuszczu to:
- Imbir – oprócz tego, że pomaga w trawieniu, imbir ma działanie termogeniczne. To znaczy , że zwiększa on wewnętrzną temperaturę ciała, co powoduje, że zużywa się więcej energii.
- Kurkuma – korzeń zawiera substancje, które spowalniają tworzenie się tkanki tłuszczowej. Ponadto, roślina może zapewnić efekt termogeniczny w organizmie, jak imbir. Dodaj ją do swojej diety stosując ją jako przyprawa.
- Cynamon – ten składnik również charakteryzują właściwości termogeniczne. Cynamon jest doskonałym dodatkiem do filiżanki kawy lub porannej owsianki.
- Czosnek – to kolejna termogeniczna propozycja. Czosnek to bardzo uniwersalny i zdrowy dodatek. Staraj się go używać w jak największej ilości spożywanych potraw.
Czy warto stosować spalacze tłuszczu?
Jedynie sam możesz zdecydować, czy takie środki będą dla Ciebie odpowiednie. Najważniejszy głos w tej sprawie powinien mieć Twój stan zdrowia. Pamiętaj tylko, że spalacze nie mogą zastąpić zdrowego stylu życia, są one przeznaczone do wspierania osiągnięcia celów sylwetkowych.
Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że spalacze tłuszczu nie są niezbędne do utraty wagi. Dobrze zbilansowana, odżywcza dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc w uruchomieniu naturalnej zdolności organizmu do spalania tłuszczu o wiele lepiej (i zdrowiej) niż wszystkie podobne środki razem wzięte.Pamiętaj, że utrata tkanki tłuszczowej jest procesem. Bądź łaskawy dla swojego organizmu i daj mu czas na zrobienie tego we własnym tempie. Powodzenia!