Niepłodność jest to narastający problem, który dotyka tak samo kobiety, jaki mężczyzn. Obecnie nawet co dziesiąta para może mieć problem z poczęciem dziecka. Czyny niepłodności są bardzo zróżnicowane. Leczenie niepłodności zależy ściśle od jej przyczyna. Czym dokładnie jest niepłodność? Jakie są jej przyczyny u kobiet i u mężczyzn? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nieplodnosc-u-kobiet-i-mezczyzn-przyczyny-i-metody-leczenia/ 

Niepłodność – czym dokładnie jest? 

Nie podnoś się z tosta Tomek w którym co najmniej po rocznym współżyciu nie ma możliwości zajścia w ciążę. Oczywiście chodzi tutaj o stosunek bez jakichkolwiek metod antykoncepcji. Płodność różni się od bezpłodności. Z bezpłodnością mamy do czynienia, kiedy istnieje całkowity oraz trwały brak możliwości posiadania dziecka przez poczęcie. Bezpłodność występuje w konsekwencji złego rozwoju narządów płciowych lub ich braku, a także w wyniku występowanie trwałych kompilacji po przebytej w dzieciństwie choroba. Niepłodność jest stanem odwracalnym, który można skutecznie leczyć. W Polsce z tą przypadłością boryka się nawet do 16% osób, co oznacza że około milion par dotkniętych jest takim problemem. 

Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet? 

Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest fakt, że kobiety decydują się na macierzyństwo w coraz starszym wieku. Najlepszy okres na zajście w ciążę przypada na wiek od 20 do 25 lat. Wówczas płodność kobiety jest najwyższa. Im później kobieta rozpoczyna staranie się o dziecko, tym większy jest spadek płodności mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. U kobiet niepłodność może odpowiadać zaburzenia miesiączkowania i problemami hormonalnymi. Częstym zaburzeniem hormonalnym jest zespół policystycznych jajników. Za zaburzenia płodności odpowiadają również torbiele jajników, które mogą się pojawić przebiegu PCOS, a także w efekcie innych zaburzeń hormonalnych. 

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn? 

Przyczynami niepłodności u mężczyzn mogą być zaburzenia produkcji nasienia niedrożność nasieniowodów, pogorszenie jakości nasienia. Znaczenie ma również niezdrowy styl życia. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadmierny stres, nieregularny sen, siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta prowadzą do rozwoju otyłości. Problemy z płodnością odpowiedzialne są również przy schorzeniach takich jak: przerost prostaty, rak prostaty, zakażenia gruczołu krokowego, choroby immunologiczne, zaburzenia hormonalne. 

W jaki sposób leczyć niepłodność? 

Metody leczenia zróżnicowane są ściśle ustalone według przyczyny niepłodności. W takim celu określa się przyczynę problemów z płodnością przez wykonywanie szeregu badań diagnostycznych. Dopiero po zdiagnozowaniu przyczyny można planować leczenie. W przypadku zaburzeń hormonalnych mężczyzn lub u kobiet stosowane są odpowiednie leki hormonalne, w przypadku infekcji dróg rodnych stosowane są antybiotyki. 

Zobacz też: http://www.totalextreme.pl/jak-odroznic-raka-prostaty-od-lagodnego-przerostu-prostaty/