Wszyscy twoi znajomi i członkowie rodziny cały czas rozwijają się zawodowo, zarabiają przyzwoite pieniądze i dzięki temu wszystkiemu wiodą szczęśliwe życie, a ty sam musisz utrzymywać się z zasiłku przyznawanego osobom bezrobotnym, bo pomimo tego, że dosłownie codziennie przeglądasz i sprawdzasz nowe oferty pracy w Zabrzu, nie umiesz zagrzać na dłużej miejsca w żadnej fajnej firmie? Zapewne za swoją porażkę winą próbujesz obarczać wszystkich wokół, ale najczęściej jest tak, że ten problem leży w tobie. Jeżeli wciąż tkwisz na bezrobociu, to oznacza, że nie jesteś atrakcyjnym pracownikiem w oczach pracodawców. To trzeba zmienić. A zawsze jest na to jakiś sposób.

Czasami natomiast nawet te osoby, które byłyby doskonałymi pracownikami, na pierwszy rzut oka na nikim nie są w stanie wywrzeć dobrego wrażenia, bo nie są w stanie odpowiednio się zaprezentować. Ten sposób prezencji jest natomiast super ważny. Nic ci po licznych dodatkowych i nietypowych umiejętnościach czy wielu ukończonych szkoleniach bądź kursach, jeżeli nie potrafisz o tym wszystkim tak opowiedzieć, by stworzyć z tego swoje mocne strony i główne atuty.

Podstawowym źródłem informacji na twój temat zawsze jest twoje CV. Zazwyczaj warto również dołączyć do niego chociażby krótki i treściwy list motywacyjny, pamiętając o tym, że za każdym razem i do każdego jednego ogłoszenia należy stworzyć oddzielny list, nigdy nie wysyłając tego samego dokumentu do kilku czy nawet dwóch różnych pracodawców. Jeżeli więc domyślasz się, że te dwa dokumenty w twoim przypadku zawodzą, pora się nimi zająć i to tak na poważnie. Zamiast dalej myśleć bezsensownie o tym, jak znaleźć dobrą praca Zabrze, zadbaj o te podstawy, bez których na pewno jej nie znajdziesz. Zacznij od skonstruowania świetnego CV – na jego przygotowanie śmiało możesz poświęcić nawet cały dzień, by dopracować je dosłownie w każdym szczególe i stworzyć z niego coś takiego, co każdemu od razu rzuci się w oczy (nawet ogólna estetyka ma tu przecież znaczenie).

Załóżmy jednak, że te podstawowe dokumenty udało ci się stworzyć w odpowiedni sposób. Załóżmy nawet, że byłeś też zapraszany już na różnorodne rozmowy kwalifikacyjne, ale jakoś tak za każdym razem się działo, że żadna z nich nie kończyła się dla ciebie pomyślnie i mimo iż każdy pracodawca mówił ci, że zadzwoni, to żaden nigdy nie dzwonił. Co to oznacza? Ano tyle, że najprawdopodobniej to właśnie rozmowy kwalifikacyjne są twoją piętą achillesową i najprawdopodobniej to po nich pracodawcy rezygnują z możliwości zatrudnienia twojej osoby. Dobra praca Zabrze nie zdobywa się sama. Na te lepsze posady zawsze kandyduje wręcz olbrzymia grupa chętnych, a to oznacza, że ty w jakiś sposób musisz pokonać całą resztę, by wywrzeć na pracodawcy lepsze wrażenie od pozostałych. Dbaj o to, by każda twoja rozmowa rekrutacyjna przebiegała pomyślnie i by każda mogła przybliżyć cię do osiągnięcia celu. Zwracaj uwagę na szczegóły. Czasem nawet niewyprasowana koszula potrafi doprowadzić do tego, że pracodawca zaczyna źle o tobie myśleć.