Przeglądając zasoby Internetu często możemy znaleźć informacje na temat zdolności marihuany do wspomagania metabolizmu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ łatwo zauważyć, że inne zioła również mogą być wykorzystywane w tym celu. Ale czy jest to coś więcej niż życzeniowe przekonanie? Nie wydaje się, aby marihuana mogła pomóc w odchudzaniu. Badania naukowe niekiedy potwierdzają nasze intuicje. Pokazują one, że osoby stosujące marihuanę mogą spożywać nawet sześćset kalorii dziennie więcej niż osoby niepalące. Nie musi to jednak oznaczać, że wszyscy zmagają się ze swoją wagą.
Zespół metaboliczny a marihuana
Naukowcy z University of Miami opublikowali wyniki badań z 2015 roku. Stwierdzili oni, że użytkownicy marihuany mieli mniej problemów z zespołem metabolicznym. Wskaźnik zespołu metabolicznego był również niższy niż oczekiwano, a różnica wyniosła ponad 50%. Dane zostały zebrane od 8500 osób w wieku powyżej 20, ale poniżej 59 lat. Obserwacje ujawniły co najmniej kilka ciekawych prawidłowości. Poziom cukru i tłuszczu brzusznego u użytkowników marihuany był niższy, podobnie jak poziom złego cholesterolu. Mieli oni również mniejszy obwód talii i mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu II w przyszłości niż osoby, które nie paliły marihuany. Nie jest to pierwsze badanie, w którym wysunięto ten optymistyczny wniosek. Sugerowali to również Kanadyjczycy z University of Calgary, którzy wyraźnie sugerowali związek między marihuaną a masą ciała, a także mikroorganizmami, które żyją w jelitach. Dowiedz się więcej o właściwościach konopi indyjskich na stronie http://konopnaencyklopedia.pl/
Co powoduje, że marihuana wpływa na utratę wagi?
Omawiając najbardziej charakterystyczne efekty palenia marihuany, często wspominamy o występowaniu gastrofozy, czyli zwiększonego apetytu. To właśnie on jest powodem, dla którego użytkownicy marihuany są szczuplejsi, pomimo tego wszystkiego, co zostało powiedziane. Chociaż literatura naukowa jest ograniczona, wiemy, że THC może wpływać na metabolizm. Naukowcy badają również inne substancje zawarte w marihuanie. Nie wykluczają, że one również mogą mieć wpływ na atrakcyjność palaczy. Szczególnie interesujący w tym kontekście jest ECS, czyli sieć komórkowych receptorów w mózgu i ciele. To właśnie te receptory odbierają wskazówki od substancji chemicznych. Są one odpowiedzialne zarówno za efekty psychoaktywne, jak i niepsychoaktywne. ECS łączy wiele części mózgu, w tym te, które odpowiadają za emocje, ruch i produkcję hormonów.
Dieta oparta na marihuanie
Nie ma powodu, aby stosować nasiona marihuany w zdrowej diecie. Nie może być ona oparta wyłącznie na nich. Dlatego ważne jest, aby zrezygnować z niezdrowych przekąsek, a także cukrowych napojów gazowanych. Diety eksperymentalne mogą być interesujące, nawet jeśli zawierają palenie marihuany, aby wspomóc sylwetkę. Zwolennicy tych diet przypominają, że marihuana ma działanie relaksujące, więc można zapomnieć, że jest się na diecie.