Bieganie to jedna z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych dyscyplin sportu. Biegając, możemy wzmocnić nasze mięśnie, wypracować lepszą kondycję, zrzucić wagę i wyrzeźbić sylwetkę. Poza tym bieganie to dyscyplina niezwykle egalitarna – biegać może praktycznie każdy, bez względu na wiek czy zasobność portfela. Do uprawiania biegów nie trzeba wyrafinowanego sprzętu i kosztownych gadżetów. Wystarczy jedynie chęć, czas, miejsce, wygodna odzież i buty. Oczywiście zapaleni miłośnicy joggingu mogą zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które podniosą komfort biegania w terenie. Przykładem mogą być zegarki sportowe, które mierzą dystans i ilość spalonych w czasie treningu kalorii czy pulsometry, które monitorują wartość pulsu podczas biegu.

Odzież i obuwie – to podstawa wyposażenia każdego biegacza, zwłaszcza osób trenujących w terenie. Odzież powinna być lekka i przewiewna, tak by nie krępowała ruchów i nie powodowała nadmiernego pocenia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Najlepszym wyborem będzie tzw. odzież techniczna, czyli odzież wykonana z materiałów syntetycznych, które nie chłoną wilgoci, zapewniają dobrą wentylację, są trwałe, niepodatne na rozciągnie i zabrudzenia. Osoby trenujące w chłodniejszych miesiącach roku, mogą zainwestować w profesjonalną odzież termoaktywną, która prócz wspomnianych wcześniej właściwości, zapewnia dodatkowy, wysoki komfort cieplny.

Buty do biegania również powinny być lekkie i dobrze dopasowane do kształtu oraz wielkości stopy biegacza. Kupując takie buty, warto wybrać te o pół rozmiaru za duże – stopa w czasie wysiłku lekko puchnie i idealnie dopasowane buty po godzinnym treningu mogą zacząć uwierać w stopy. Wybierając buty do biegania, zastanów się, po jakim rodzaju nawierzchni będziesz najczęściej biegać. Jeśli będzie to asfalt i betonowe chodniki, wybierz buty do biegania na twardej nawierzchni. Jeśli planujesz biegać po drogach gruntowych, po leśnych ścieżkach lub parkowych alejkach, lepiej zdecyduj się na buty do biegania po szutrach.

Elektroniczne gadżety – osoby rozpoczynające trening biegowy, które posiadają smartfon z czujnikiem GPS i dostępem do Internetu, mogą korzystać z wielu aplikacji stworzonych z myślą o miłośnikach joggingu. Wystarczy dokupić specjalną opaskę na telefon, zakładaną na ramię, by móc na bieżąco korzystać z funkcjonalności oferowanych przez tego typu aplikacje. Uzupełnieniem dla aplikacji na telefon są sportowe zegarki i pulsometry, które pozwalają monitorować i zapisywać wiele parametrów treningowych, a nawet podsyłać gotowe programy ćwiczeń dla osób na różnych poziomach zaawansowania treningowego.

Po więcej porad i sprzętu dla biegaczy zapraszamy na runnersclub.pl