Pomijając kwestię marki, wybór koszulki na siłownie powinien uwzględniać kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim, taka koszulka powinna zapewnić nam pełną swobodę ruchów podczas wykonywania zróżnicowanych ćwiczeń fizycznych – nie musi być to koszulka luźna, ważne jednak, by była dopasowana do naszych rozmiarów. Dobrze, gdy wybrana przez nas koszulka na siłownie została wykonana z materiału, który nie chłonie wilgoci i szybko wysycha, zapewniając ciału optymalny poziom wentylacji. Ważne również, by taka koszulka miała mocną konstrukcję, wyróżniała się zwiększoną odpornością na rozciąganie i blaknięcie, była prosta do utrzymania w czystości.

Bawełniana czy techniczna koszulka na siłownie?

Osoby, które pierwszy raz wybierają się na siłownię, często sięgają po klasyczny t-shirt bawełniany. Niestety bawełna bardzo szybko chłonie wilgoć, co w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego może być mało komfortowe i zwyczajnie kłopotliwe. Mocno przepocona koszulka z bawełny wygląda mało estetycznie, klei się do ciała i w ten sposób zmniejsza swobodę naszych ruchów. Dlatego zdecydowana większość stałych bywalców siłowni chętniej sięga po koszulki techniczne, wykonane ze specjalnych mieszanek tkanin syntetycznych, które nie chłoną wilgoci, lecz w szybki sposób odprowadzają ją na zewnątrz materiału. Takie koszulki gwarantują wysoki poziom wentylacji, nie kleją się do ciała, nawet w czasie najbardziej wyczerpujących treningów wytrzymałościowych, a zatem w najmniejszym stopniu nie krępują ruchów podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Poza tym techniczna koszulka na siłownie jest koszulką niezwykle wytrzymałą, niepodatną na rozciąganie czy blaknięcie. Dobrej jakości koszulki z zatopionymi w materiale włóknami lub jonami srebra nie muszą być również prane po każdym treningu – wystarczy je tylko dokładnie przewietrzyć, by wyschły.

koszulka na siłownie

Rashguardy

To specyficzny rodzaj koszulki termoaktywnej, o wzmocnionych szwach, mniej podatnej na rozciąganie i doskonale dopasowanej do anatomicznego kształtu ludzkiego ciała. Tego typu koszulki coraz chętniej wybierane są nie tylko przez zawodowych zapaśników i zawodników mieszanych sztuk walki, ale także przez miłośników siłowni. Taka koszulka opina się na ciele, co pomaga podkreślić efektownie wymodelowaną sylwetkę, w najmniejszym stopniu nie przeszkadza to jednak w wykonywaniu nawet najbardziej skomplikowanych ćwiczeń fizycznych – taka koszulka dopasowuje się do ciała i nie krępuje naszych ruchów. Rashguard w charakterze koszulki na siłownie może być ciekawą alternatywą dla typowej koszulki technicznej, zwłaszcza gdy łączymy trening w siłowni z treningiem na świeżym powietrzu – rashguardy to koszulki termoaktywne.