W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi zaczyna interesować się sportem. Uprawiane jest bardzo wiele dyscyplin, jednak jedną z nowych rzeczy, która pojawiła się stosunkowo niedawno, zyskując popularność niemal na całym świecie jest CrossFit. Dyscyplina ta zyskuje uznanie nie tylko osób dźwigających ciężary, ale również tych, które wolą ćwiczenia wytrzymałościowe. Czym tak właściwie ta dziedzina sportu zyskała taką popularność?

CZYM JEST CROSSFIT?

Największą zaletą tego treningu jest jego wszechstronność. Wykonując właściwie oraz pod okiem trenera określone serie ćwiczeń, można zwiększyć swoją wytrzymałość, gibkość, szybkość, sprawność oraz polepszyć motoryczność wykonywanych ruchów. Dodatkowo, istnieje wiele akcesoriów przeznaczonych do CrossFitu, które umożliwią wykonywanie różnych ćwiczeń. Przykładowo, są to: piłki lekarskie, gumy, kółka gimnastyczne, piłki, sztangi oraz skakanki.

JAKIE ĆWICZENIA MOŻNA WYKONYWAĆ W CROSSFICIE?

Przed rozpoczęciem tego typu treningu niezwykle istotne jest wcześniejsze uzgodnienie z trenerem, jakie ćwiczenia będą dla nas odpowiednie oraz w jakiej intensywności. Przykładowo, wykonanie 100 pompek, 100 przysiadów, 100 brzuszków i 100 podciągnięć nawet w 10 seriach, może być dla osoby początkującej nie lada wyzwaniem. Warto zaczynać od krótkich serii, które zmęczą, ale nie zniechęcą nas do kontynuowania swojej przygody z tym sportem. Jeżeli już jesteśmy zdecydowani, to do dyspozycji mamy podskoki na skakance, brzuszki, pompki, przysiady oraz rzuty piłkami lekarskimi, a jest to jedynie mała część ćwiczeń dostępnych w tej dyscyplinie.

ĆWICZENIE „NA WŁASNĄ RĘKĘ”

Rozpoczynając swoją przygodę z CrossFitem najlepiej jest ćwiczyć pod okiem wykształconego trenera, który doradzi, jak odpowiednio wykonać ćwiczenia. Jednak jeśli chcemy sami ćwiczyć, warto jest wcześniej „dokształcić się”. Artykuły znajdujące się w Internecie dotyczące tego sportu oraz różnego rodzaju fora wyjaśnią, na czym tak właściwie to polega oraz zaproponują przyszłym uczestnikom różne serie ćwiczeń.