Zazwyczaj przychodzi taki moment – kiedy już biegamy regularnie, mamy coraz lepsze wyniki i chcemy się rozwijać dalej – że zaczynamy zastanawiać się nad suplementacją. Czy odżywki do biegania to coś, czego rzeczywiście potrzebujemy? Czy suplementy powinien łykać każdy sportowiec, nawet trenujący amatorsko, czy wybieramy tylko odżywki dla maratończyków lub osób trenujących zawodowo? Kiedy jest czas na takie suplementy i jakie powinniśmy wybrać? Podpowiadamy!

Trenuję amatorsko. Czy odżywki dla biegaczy są dla mnie?

Odżywki i suplementy mają za zadanie uzupełniać niedobory w diecie. A takie mogą istnieć zarówno u osób uprawiających sport zawodowo, jak i amatorsko. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko sport obciąża nasz organizm – może to być też ciężka, fizyczna praca. Odżywki do biegania mogą więc przydać się każdemu, niezależnie od ilości treningów i stopnia zaawansowania biegowego.

Odżywki dla biegaczy – suplementy i napoje izotoniczne

Najpopularniejszy wybór biegaczy – żele, napoje izotoniczne czy regenerujące chętnie stosujemy w okresie okołotreningowym, aby wesprzeć organizm w wysiłku. Nie ma w nich niczego niebezpiecznego, więc o ile przynoszą nam korzyści, możemy je stosować. Natomiast suplementy najlepiej stosować tylko przez jakiś czas – aż do uzupełnienia niedoborów – a następnie urozmaicić dietę na tyle, aby korzystanie z ich nie było konieczne. Braki poszczególnych witamin można sprawdzić podczas badania, np. analizy pierwiastkowej włosa. Najczęściej brakuje nam witaminy D, żelaza, magnezu, a także wapnia, potasu i sodu.

Sprawdź odżywki specjalnie wybrane dla osób biegających: https://tanie-odzywki.pl/27-odzywki-dla-biegaczy

Odżywki do biegania – BCAA

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które stanowią ok. 30-40% aminokwasów w naszych mięśniach. Pozwalają one uzupełnić ich straty podczas aktywności, co pozwala na lepszą regenerację i przyśpieszenie efektów treningu. Nic dziwnego, że są tak popularne – i to nie tylko wśród biegaczy. Warto jednak pamiętać, że kwasy BCAA nie zawierają 17 aminokwasów, których nasze mięśnie również potrzebują – te warto uzupełniać białkiem serwatkowym. Oczywiście, lepiej wybrać BCAA niż nic, ale obie odżywki dostarczają naszym mięśniom wszystko, czego potrzebują.

Najważniejsza jest jakość

Pokusa oszczędzania na suplementach jest duża, ale warto pamiętać, że ich jakość jest kluczowa – kiepskiej jakości odżywki do biegania nie przyniosą nam oczekiwanych rezultatów, a nawet mogą szkodzić zdrowiu, jest to więc wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej zainwestować tylko w dobrej jakości białko serwatkowe lub tylko BCAA, niż kupić oba słabej jakości.

Odżywki dla biegaczy zazwyczaj nie są koniecznością, ale możemy je stosować, jeśli chcemy zwiększyć efekty treningu, przyśpieszyć regenerację mięśni i wesprzeć nasz organizm. Mogą je stosować zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Warto jednak pamiętać, że kiedy mówimy o zdrowiu, przed suplementacją konieczna jest wizyta u lekarza – tylko on może sprawdzić nasze niedobory i ocenić, jakiej suplementacji potrzebuje nasz organizm.