Buty z kolcami do biegania to podstawowe wyposażenie każdego sprintera. To one gwarantują przyczepność nawet w trudnych warunkach, odpowiadają za stabilizację i wpływają na wyniki. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jak wybrać kolce do biegania? Zobaczmy.

Gdzie sprawdzą się kolce do biegania?

Większość z nas z pewnością uważa, że kolce do biegania wymyślone zostały na potrzeby bieżni i tylko tam się idealnie sprawdzą. Nic bardziej mylnego. – Buty do biegania z kolcami zapewniają doskonałą przyczepność – nawet w naprawdę ekstremalnych warunkach: deszcz, śnieg czy oblodzona powierzchnia. Idealnie sprawdzą się zatem nie tylko na bieżni, ale także w terenie. Odpowiadają również za osiągane wyniki – mówiąc bardzo oględnie zawodnik nie traci cennych sekund na utrzymywanie równowagi na bieżni czy w terenie i jest szybszy. To rozwiązanie dedykowane krótkim i średnim dystansom – a zatem od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Kolce lekkoatletyczne używane są nie tylko przez sprinterów ale również zawodników skaczących wzwyż czy w dal. – mówi ekspert ze sklepu allsports.pl, oferującego na tej stronie całą gamę kolców do biegania.

Jak wybrać kolce do biegania?

Okazuje się, że wybierając kolce do biegania możemy celować w jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to buty do biegania z kolcami przytwierdzonymi już na stałe, natomiast drugie to buty z wymiennymi kolcami, która można samemu wymieniać w przypadku zużycia. – Te buty do biegania są tak skonstruowane, że w przedniej części podeszwy maja charakterystyczne kolce – albo też fabrycznie przytwierdzone, albo też wymienne, mocowane gwintem w gniazdach podeszwy. Oczywiście dużo lepszym rozwiązaniem są kolce wymienne, które w przypadku zużycia można zastąpić nowymi. Wielu zawodników uważa, że to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. – dodaje nasz ekspert (allsports.pl)

Wybór butów do biegania jest niezwykle istotny dla każdego zawodnika. To one przecież mają gwarantować przyczepność, stabilizację oraz pozwalać trenować nawet w najtrudniejszych warunkach. Tak samo jest z kolcami do biegania.