W dobie rozwoju usług internetowych coraz większa część życia człowieka przenosi się właśnie do sieci. Od pewnego czasu sporym udogodnieniem jest możliwość odbycia konsultacji psychiatrycznej online. Taka forma terapii jest w pełni legalna i tak samo skuteczna, jak tradycyjne wizyty w gabinecie. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas przygotowań do pierwszego wirtualnego spotkania z psychiatrą.
Upewnij się, że masz komfortowe warunki do rozmowy
Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do e-wizyty jest zapewnienie sobie komfortowych warunków. Warto wybrać miejsce i czas, które umożliwią przeprowadzenie spotkania w sposób niezakłócony i z zachowaniem prywatności. Jeśli domownicy wiedzą o leczeniu, to dobrym pomysłem może okazać się poproszenie ich o opuszczenie domu na czas spotkania z psychiatrą. Może to znacząco zwiększyć poczucie komfortu.
Z pewnością nie zaleca się odbywania konsultacji w towarzystwie dzieci i zwierząt, nad którymi czasami trudno zapanować. Warto także upewnić się, że uwagi nie będą rozpraszać niepożądane dźwięki np. remont u sąsiadów lub hałas dobiegający z ruchliwej ulicy. W zrelaksowaniu się może pomóc ponadto porządek w pomieszczeniu. Lekarz psychiatra na pewno jednak nie będzie miał problemu z bałaganem w mieszkaniu, zatem szykując się do wizyty, nie zmuszaj się do niczego, co jest ponad Twoje siły.
Sprawdź parametry związane ze sprzętem
Przed rozpoczęciem konsultacji z całą pewnością warto sprawdzić, czy sprzęt i program działają poprawnie. W przypadku spotkania z wykorzystaniem komunikatora Skype lub autorskiej platformy sieci klinik PsychoMedic dobrym pomysłem może być przetestowanie wcześniej swojego komputera/laptopa (szczególnie pod kątem tego, czy działa nam dźwięk i obraz). W ten sposób unikniemy problemów z obsługą podczas spotkania z psychiatrą, a tym samym niepotrzebnego stresu.
Bezpośrednio przed wizytą warto także upewnić się, że laptop jest dobrze naładowany lub podłączony do ładowania. Ta sama zasada dotyczy telefonu komórkowego w przypadku konsultacji telefonicznych.
Pomyśl o informacjach przydatnych dla ciebie i dla psychiatry
Dobrym pomysłem może być również przygotowanie się pod kątem przebiegu wizyty. Zazwyczaj na początku konsultacji konieczne jest zweryfikowanie tożsamości pacjenta. Z tego powodu warto mieć przy sobie np. dowód osobisty. Ponadto pierwsze spotkanie może być bardziej owocne, jeśli lekarz uzyska od nas informacje o posiadanej dokumentacji medycznej, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych czy też historii zaburzeń psychicznych w rodzinie.
Wizyta u psychiatry online może być również mniej stresująca, jeśli pacjent dobrze się do niej przygotuje. Strzałem w dziesiątkę może okazać się spisanie istotnych faktów i pytań na kartce papieru. W ten sposób zyskamy pewność, że pod wpływem emocji nie zapomnimy w trakcie konsultacji o czymś ważnym. Pomocnicza kartka może ponadto zmniejszyć zdenerwowanie związane z pierwszą konsultacją psychiatryczną.
Nie traktuj jednak wszystkich opisanych tu pomysłów jako obowiązkowych do zrealizowania przed pierwszą wizytą. Przygotuj się na konsultację w takim stopniu, w jakim jesteś w stanie i skup się na tym, co pomoże Ci mniej stresować się w trakcie wizyty i jak najlepiej czuć się w jej trakcie. Lekarz psychiatra jest Twoim sprzymierzeńcem i niezależnie od objawów, z jakimi się mierzysz, udzieli Ci profesjonalnej pomocy w atmosferze akceptacji i dyskrecji.