Leczenie kanałowe jest dziś jedną z najchętniej wybieranych form terapii uzębienia. W przypadku wielu zębów często najlepszym i jedynym dostępnym rozwiązaniem okazuje się właśnie oczyszczenie kanałów i ich wymiana na sztuczne. Wbrew pozorom, leczenie takie jest całkowicie bezbolesne, a naprawiony w ten sposób ząb może pełnić swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. Poniżej przybliżamy temat leczenia kanałowego, przedstawiamy jego poszczególne etapy oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto zdecydować się na tę formę leczenia.
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja — pomoc w ratowaniu zęba
Stany zapalne w obrębie uzębienia to coś, czego doświadczyło wielu z nas. Gdy stan zapalny rozwija się także w obrębie miazgi oraz sięga do podstawy zęba, wówczas mogą pojawiać się bardzo intensywne doznania bolesne. To właśnie ból zęba skłania nas zazwyczaj do sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. Niestety, ale często jest to ość późny etap rozwoju zakażenia, na którym jedyną opcją ratowania zęba pozostaje jego endodoncja. Lepiej jednak sięgać po pomoc dentysty wcześniej, gdy na powierzchni zęba zauważysz wyraźne ubytki lub zaciemnione plamy, świadczące o rozwoju szkodliwych procesów.
Również inne problemy w obrębie uzębienia mogą być przyczyną sięgnięcia po leczenie kanałowe. Wymienić należy, chociażby sytuację wielokrotnego leczenia tego samego zęba, w którego rezultacie jego ubytki zostają kilkakrotnie oczyszczone i poszerzone. Warto też wspomnieć o sytuacji pęknięcia lub złamania zęba, rozwoju ropienia od zębowego, martwicy, zapalenia okostnej.
Leczenie kanałowe i jego przebieg
Na czym polega leczenie kanałowe? Uogólniając, można powiedzieć, że polega na usunięciu ze struktury zęba miazgi, w której znajdują się bakterie oraz różnorodne związane z ich aktywnością toksyny. Po oczyszczeniu wnętrza zęba jest on dokładnie odkażany, a następnie wypełniany specjalną substancją. Jest ona całkowicie zgodna biologicznie z miazgą zębową. Jeśli doszło dodatkowo do zniszczenia innych tkanek zęba, konieczne może okazać się ich odbudowanie, z wykorzystaniem specjalistycznej protetyki.
Ważnym etapem, następującym po oczyszczeniu miazgi zęba, jest oczyszczenie jego kanałów. Rozpoczyna się to od ich całkowitego udrożnienia. Pozbawione są wszelkich tkanek, a także unerwienia. Oznacza to, że po zakończeniu zabiegu, ząb nie będzie w stanie odczuwać bólu, a tym samym powodować wcześniejszych dolegliwości.
Na koniec leczenia kanałowego dochodzi do wypełnienia struktury zęba, nadając mu formę podobną do wyjściowej. Warto też podkreślić, że leczenie przeprowadza się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, co pozwala na całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych doznań w trakcie trwania zabiegu.
W poszukiwaniu profesjonalnego leczenia kanałowego
Endodoncja jest oferowana w niemal każdym gabinecie stomatologicznym w naszym kraju. Jakość wykonywanych usług może się jednak różnić pomiędzy poszczególnymi placówkami. Dlatego w trakcie przeglądania ofert polecamy zwrócić uwagę, czy dany gabinet oferuje wykonanie zdjęcia RTG. Przed rozpoczęciem leczenia. Pomocna może okazać się także zmniejszona liczba wizyt — niekiedy wystarczą zaledwie 2 lub 3, by leczenie zostało ukończone.
Dentysta Skawina to wybór wielu osób, poszukujących profesjonalnego i stosunkowo taniego leczenia. Warto podkreślić, że ceny usług mogą drastycznie różnić się pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi a otaczającymi je mniejszymi miejscowościami. Dlatego często wystarczy sięgnąć po ofertę gabinetu oddalonego o zaledwie kilkanaście kilometrów, by móc znacząco zaoszczędzić na wykonaniu leczenia.