Preparaty zawierające BCAA należą do jednych z najczęściej stosowanych suplementów wśród profesjonalnych sportowców i trenujących amatorsko. Czym dokładnie jest BCAA? Dla kogo jest przeznaczone? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tych cennych aminokwasach.

Co to jest BCAA?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak właściwie są aminokwasy. Są to związki chemiczne, które budują strukturę białek i mają kluczowe znaczenie dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Aminokwasy dzielą się na dwa główne rodzaje: endogenne, które organizm wytwarza samodzielnie oraz egzogenne, które należy dostarczyć mu wraz z pożywieniem lub suplementami.

Aminokwasy BCAA należą do grupy rozgałęzionych aminokwasów egzogennych. Są to: 

  • leucyna,
  • walina,
  • izoleucyna.

Jak działają aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCAA pełnią istotną rolę w organizmie. Leucyna zmniejsza rozpad mięśni podczas intensywnych treningów, stymuluje syntezę białek, przyspiesza regenerację potreningową, a także zapobiega katabolizmowi mięśni w okresie redukcyjnym. Walina ma znaczenie podczas dostarczania energii do komórek mięśniowych, zmniejsza bolesność mięśni, poprawia równowagę hormonalną oraz zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie. Natomiast izoleucyna zwiększa wytrzymałość mięśni, wspiera budowanie beztłuszczowej masy ciała oraz, podobnie jak leucyna, pobudza syntezę białek. 

Czy warto stosować aminokwasy BCAA?

BCAA warto uwzględnić w swojej suplementacji w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. Przyjmowanie preparatu zawierającego leucynę, walinę i izoleucynę to dobre rozwiązanie zarówno dla osób uprawiających sporty siłowe i sylwetkowe, jak i tych, którzy trenują wytrzymałościowo. Suplementację zaleca się także zawodnikom gier zespołowych. 

Jak stosować suplement z BCAA?

Suplement z BCAA najlepiej przyjmować przed treningiem. Zwiększenie ilości aminokwasów we krwi w okresie okołotreningowym minimalizuje ryzyko rozpadu białek, opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia podczas długotrwałych ćwiczeń, a także pomaga utrzymać pełną koncentrację i czujność umysłu. Dzięki temu można trenować ciężej i dłużej. 

BCAA można także przyjmować po treningu – a szczególnie wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie szybko dostarczyć organizmowi pełnowartościowych protein.

Jaki suplement z BCAA wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje nam mnóstwo suplementów zawierających aminokwasy rozgałęzione BCAA. Warto postawić na preparat renomowanej marki, która dba o najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo na każdym etapie procesu produkcyjnego. Marka Olimp Sport Nutrition wykorzystuje sprawdzone surowce, które poddaje licznym analizom pod kątem czystości. Oferowane suplementy z BCAA są bezpieczne i dobre jakościowo. Na stronie olimpsport.com dostępne są preparaty w formie kapsułek lub proszku w różnych smakach – m.in. pomarańczowy, cytrynowy czy ananasowy. Stosowanie BCAA marki Olimp to gwarancja znakomitych efektów!