Zimowe chłody to czas, gdy ręce oraz stopy są zwłaszcza narażone na funkcjonowanie ujemnych temperatur. Potrzebne w walce z mrozem są solidne buty, grube skarpetki oraz rękawiczki. Natomiast nie zawsze etiologia jest w realiach pogodowych. Uporczywie zimne stopy czy ręce to powszechnie zwiastun kłopotów ze zdrowiem. Odczucie zimna to prosty mechanizm obronny organizmu, bowiem pod wpływem temperatury kurczą się naczynia krwionośne w dłoniach oraz nogach, żeby w tenże sposób ułatwić przepływ dodatkowej porcji krwi do organów wewnętrznych, których ogrzanie jest w określonym okresie najistotniejsze. Odczuwanie zimna zależy od predyspozycji indywidualnych. Gdy odczucie chłodu nie przemija oraz nawraca oraz w upalne dni, powinnaś dobrać się do specjalisty w celu zdiagnozowania choroby.

Najpopularniejsze etiologie zmarzniętych ręce oraz stóp

Niskie ciśnienie. Zimne stopy oraz ręce to kluczowe zjawisko u osób z niskim ciśnieniem. Gdy natomiast ciśnienie nie składa się zwłaszcza we znaki, nie ma powodzie do zmartwień. Warto przebadać się profilaktycznie, bowiem podobne sygnały potrafią świadczyć o rozległej miażdżycy oraz niewydajności serca. Kłopoty z tarczycą. Niedoczynność tarczycy wpływa na pracę mięśnia sercowego oraz schorzenia krążenia. Najczęstszym symptomem są gwałtowne uderzenia zimna na przemiennie z falą ciepła. Wykorzystywanie środków zmniejsza choroby, a te likwiduje efekt zimnych dłoni. Wszechobecny stres. Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, iż stres staje się codziennością. Pod wpływem emocji organizm produkuje dużą ilość adrenaliny, która powoduje m.in. zwężenie się naczyń krwionośnych, którego konsekwencją są zimne stopy i dłonie. Właśnie więc odczucie chłodu w stresujących sprawach nie jest powodem do zmartwień. Nikotynowy nałóg. Palenie papierosów (wciąganie nikotyny), powoduje skurcz naczyń krwionośnych, co sprawia, iż stopy i dłonie palacza są zdecydowanie niezwykle wrażliwe na zimno. Wzmożone odczuwanie chłodu oraz zasinienie skóry potrafią świadczyć o zapaleniu tętnic oraz był dłoni oraz stóp. W przypadku takich symptomów zdecydowanie udaj się do specjalisty.

zimne dłonie i stopy - jak sobie z nimi poradzić

Zmarznięte ręce oraz stopy- pierwsza pomoc

W każdym z wymienionych wypadków warto udać się do specjalisty, co pozwoli usunąć możliwe zaburzenie czy zastosować prawidłową terapię. Gdy jest toż naturalna choroba, pomocne okaże się leczenie farmakologiczne, które liczy na stosowaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz środków usprawniających krążenie obwodowe, dostępnych wyłącznie na receptę. Etiologią zimnych rąk oraz stóp może mieć również odwodnienie organizmu, jak to krew kierowana jest powszechnie do organów istotnych dla życia. Pij dużo płynów bez względu na porę roku, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Usprawnisz krążenie, a odczucie chłodu zniknie. Warto sięgnąć po jeden z suplementów kuracji, dostępny w każdej aptece bez recepty. Zapobiegając niedoborom witamin i elementów mineralnych, wspomagasz organizm. Odpowiedni stopień żelaza pozwoli jednak zapobiec marznięciu stóp i dłoni. Zbawienne dla krążenia okaże się również rzucenie palenia oraz ograniczenie liczby spożywanej kawy. Spróbuj, a łatwo przekonasz się, iż Twoje nogi i ręce nie marzną. Pracując przy biurku, pamiętaj o przerwach na krótką gimnastykę, bowiem ruch nie tylko zwiększa przepływ krwi, a również rozgrzewa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKompleks młodego członka
Następny artykułSklep sportowy