Maraton to walka nie tylko z pokonywanymi kilometrami, ale także z samym sobą i własnymi słabościami. Silna psychika i przygotowanie fizyczne to klucz do sukcesu. Dotarcie do mety z pewnością nie obędzie się bez odpowiednich przygotowań, które zakładają wzmacnianie mięśni, zwiększanie elastyczności stawów i zastosowanie odpowiedniej diety, wpływającej korzystnie na cały organizm. Sprawdź, jak przygotować się do maratonu, aby osiągnąć sukces.

Przyjmuje się, że nie ma uniwersalnego sposobu na przebiegnięcie 42 kilometrów maratonu, osiągając przy tym zadowalający wynik. Pewne jest, że należy dużo biegać. Wszyscy najlepsi zawodnicy biegają dużo, od 65 do 200 kilometrów tygodniowo, a ponad 70% z nich wykonuje biegi długie w równym, spokojnym tempie. Ponadto nie należy trenować zbyt intensywnie. Nic dobrego nie wynika z intensywnego treningu, zwłaszcza jeśli prowadzi do choroby czy kontuzji. Lepiej trenować nieco mniej, ale czuć się silnym i energicznym, niż być przetrenowanym. Im mniej doświadczenia w maratonach, tym ważniejsze w treningu są długie dystanse. Należy przyzwyczajać się do bycia na nogach przez trzy, cztery lub więcej godzin.  Większość ekspertów zgadza się, że wystarczy, jeśli w czasie biegów długich będzie się w ruchu od 2,5 do 3 godzin. W przerwach w pokonywaniu biegów długodystansowych warto również maszerować niż zupełnie się zatrzymywać.

Co oprócz standardowego treningu?

Trzeba dobrze odżywiać swoje ciało, by cieszyć się zdrowiem i utrzymywać dobrą formę. Po pierwsze, podczas wykonywania długich i ciężkich treningów należy jeść produkty białkowe i pić odżywki sportowe. Pomogą one zwiększyć wytrzymałość i pokonywać długie dystanse. Po drugie, dostarcz organizmowi odpowiednią porcję węglowodanów w jak najszybszym czasie po zakończeniu treningu. Wskazane jest spożywanie białego, chudego mięsa. Powinno się również zadbać o odpowiedni poziom żelaza we krwi. Korzystnie na biegacza działa spożywanie produktów bogatych w żelazo i witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza w organizmie. Ponadto można zastosować odpowiednią suplementację.  Produkt LITOZIN® wzmacnia stawy i poprawia ich funkcjonowanie. Dostępny wariant suplementu diety LITOZIN®Activ, dzięki połączeniu w jednej tabletce składników ważnych dla zdrowia stawów i mięśni wraz z Rosenoidem® – kompleksem składników bioaktywnych, wyizolowanych z dzikiej róży i witaminy C,  jest wygodnym uzupełnieniem codziennych ćwiczeń.