Zwykło się mawiać, że królowa sportu jest tylko jedna. Że to ona stoi u podstaw wszystkich innych dyscyplin. Że bez niej nie byłoby wszystkiego tego, co znamy w czasach nam obecnych. I choć takie stwierdzenie dla wielu wydaje się być lekko na wyrost, to ja nie mam wątpliwości – w tych wszystkich słowach jest sporo prawdy!

Lekkoatletyka, bo o niej mowa, jest prawdopodobnie najstarszą znaną dyscypliną sportową. Została ona oparta na naturalnych czynnościach, takich jak bieganie, skakanie, rzucanie oraz chodzenie. Nie da się ukryć, iż biegi czy skok w dal to bardziej naturalne dyscypliny sportu, aniżeli szermierka czy curling. Przez lata lekkoatletyka przeszła jednak sporo zmian, o których z przyjemnością opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Igrzyska Olimpijskie

Lekkiej atletyki nie mogło zabraknąć na pierwszych Igrzyskach Olimpijskich. Odbyły się one w Olimpii w 776 r. p.n.e., a ich inicjatorem (oczywiście według mitów) był Herakles Idajski. Konkurencje, które wówczas się odbyły, w dużej mierze opierały się na lekkoatletyce. Konkurencje, w których rywalizowali zawodnicy to, w kolejności alfabetycznej: biegi, boks, rzut dyskiem i oszczepem,  skoko w dal, wyścigi konne i wyścigi zaprzęgów oraz zapasy i pankration. Warto zauważyć, iż większość z nich przetrwała wpływ czasu i wciąż znajduje się w programie dzisiejszych Igrzysk Olimpijskich. Świadczy to nie tylko o wielkim szacunku do historii, lecz również o popularności tych dyscyplin wśród początkujących sportowców. Wpływ starożytnych Greków na rozwój lekkiej atletyki jest więc nie do przecenienia . W tym miejscu warto również wspomnieć o podłożu biegu maratońskiego. Otóż, według powszechnie znanej legendy, bieg maratoński zawdzięczamy greckiemu żołnierzowi, który przebiegł z Maratonu do Aten, aby poinformować o zwycięskiej walce. Po pokonaniu 42 kilometrów i 195 metrów i przekazaniu wiadomości, bohater wyzionął ducha ducha.

Sprzęt sportowy

Wraz z upływem kolejnych lat, zmianie ulegały nie tylko dystanse biegów czy ilość sportowców. Pędząca do przodu nauka sprawiła, iż wyścig technologiczny dotarł również do sportu. Choć w pozostałych sportach zdecydowanie mocniej widać te zmiany (po strojach pływaków, bardziej opływowych i lżejszych rowerach czy kombinezonach skoczków narciarskich, które pomagają w osiąganiu większych odległości), to szybko postępujące zmiany mają również miejsce w lekkiej atletyce. To chociażby nowocześniejsze tyczki dla skoczków, lepiej odprowadzająca pot tkanina odzieży czy ultranowoczesne buty lekkoatletyczne, które potrafią zrobić niesamowitą różnicę. Najwięksi światowi producenci są w stanie produkować specjalne modele butów, dopasowane do potrzeb najlepszych zawodników. Objawia się to również indywidualnym wykończeniem kształtu buta oraz dopasowaniem jego wnętrza do profilu stopy. Choć wielu z nas wydaje się to niepotrzebne, to nic bardziej mylnego – są to drobnostki, które potrafią pomóc w urwaniu kolejnych części sekund.

Niestety, nie każdy z nas może pozwolić sobie na zakup idealnie wyprofilowanych butów lekkoatletycznych. Warto wówczas skontaktować się ze specjalistycznym sklepem, którego pracownicy z całą pewnością pomogą Ci w wyborze odpowiedniej dla Ciebie pary obuwia. Jednym z najchętniej polecanych sklepów z pewnością jest allsports.pl.

Świadomość zawodników

Za osiąganie coraz lepszych wyników odpowiedzialni są również w znacznej mierze zawodnicy. To oni zwiększają swoją świadomość na temat suplementacji, odpowiedniego prowadzenia się czy po prostu lepiej poznają swój organizm. Jak myślisz, ilu sportowców myślało 50 lat temu o właściwej diecie, bogatej w odpowiednie składniki odżywcze? Z pewnością nie było ich zbyt wielu. Dziś coraz to więcej osób, nie tylko lekkoatletów, zdaje sobie sprawę z olbrzymiego wpływu spożywanego jedzenia na osiągane później wyniki sportowe.

Świat bez wątpienia pędzi do przodu. Wszyscy, nierzadko podświadomie, dopasowujemy się do nowych reguł. Identycznie wygląda sytuacja ze sportem. Doceńmy więc to, co widzimy dziś, bo wszystko zmienia się niezwykle dynamicznie.