O plastrowaniu dynamicznym, bo taka jest inna nazwa kinesiotapingu, stało się głośno po ostatnich rozgrywkach olimpijskich, podczas których część zawodników do rozgrywek stawała oklejona barwnymi, elastycznymi taśmami. Dowiedz się, na czym polega ta metoda terapii i dlaczego stała się obecnie tak popularna.
Kinesiotaping jest jedną z metod wspomagających powrót do dobrej kondycji fizycznej po urazie sportowym. Choć metoda ta w krajach Azji zaczęła się rozpowszechniać już w latach 80. XX wieku, do Europy zawitała dopiero około 20 lat później, a prawdziwy rozkwit przeżywa dzisiaj.
Plastrowanie dynamiczne
Metoda kinesiotapingu opiera się o używanie specjalnych, opatentowanych przez japońskiego fizjoterapeutę i chiropraktyka Kenzo Kase taśm elastycznych, rozciągliwych w swojej długiej osi. W zależności od tego, jakie efekty chce się osiągnąć, taśmy przed naklejeniem na skórę odpowiednio się rozciąga, przy czym w najpopularniejszej technice rozciągnięcie wcale nie jest duże i wynosi około 10%. Tak przygotowane taśmy nakleja się w odpowiedni sposób w okolicy chorego miejsca tak, by siły sprężyste taśmy podciągały nieco położoną pod nimi skórę. Taśmy Kinesio Tex są tak skonstruowane, że pacjent nie odczuwa ich obecności na ciele.
Głównym przeznaczeniem plastrowania dynamicznego są stany po urazach sportowych i przeciążeniach wywołanych treningami. W ostatnim czasie jednak wachlarz zastosowań kinesiotapingu znacznie się poszerzył, m.in. o pomaganie chorym w stanach ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych różnych części ciała: szyi, karku, pleców czy kończyn, rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną i reumatologiczną, a także jako działanie wspomagające drenaż limfatyczny i zmniejszające dolegliwości bólowe po operacjach.
Mechanizm działania kinesiotapingu
Podstawy teoretyczne działania kinesiotapingu bardzo dobrze wyjaśniają jego szerokie zastosowanie. Efekt terapeutyczny uzyskiwany jest poprzez działanie na: skórę, mięśnie, układ limfatyczny i stawy.
Naklejenie taśm na skórę, powodujące podciągnięcie jej nieco do góry, zmniejsza ciśnienie w tkankach położonych głębiej, przez co łatwiejszy staje się drenaż limfatyczny, zwiększa się przepływ krwi, a w konsekwencji zmniejszany jest obrzęk i dodatkowo niwelowany jest ucisk na zakończenia bólowe układu nerwowego. Efekt rozluźniający mięśnie uzyskuje się natomiast dzięki wpływowi na skórne zakończenia czuciowe, ściśle współpracujące z motoryczną częścią układu nerwowego, odpowiadającą między innymi za napięcie mięśni.
Co ciekawe, budowa mięśnia jest taka, że siła jego skurczu zależy od spoczynkowego napięcia. Zbyt małe podstawowe napięcie mięśniowe, ale także zbyt duże napięcie sprawia, że siła skurczu maleje, co ma niebagatelne znaczenie dla sportowców. Plastrowanie dynamiczne w zakresie siły mięśniowej działa właśnie poprzez przywracanie prawidłowego spoczynkowego napięcia mięśniowego.
Dzięki kinesiotapingowi zwiększa się zakres ruchów, ograniczany zazwyczaj z jednej strony przez ból, z drugiej zaś przez obrzęki. Dla stawów z kolei kinesiotaping jest ważny o tyle, że utrzymuje je w prawidłowym ustawieniu, które po urazach zniekształcone jest czasami przez nieprawidłowe napięcie poszczególnych grup mięśni.
Kinesiotaping po urazach sportowych
W zakresie medycyny sportowej, po kontuzjach, kinesiotaping ma dwojakie zastosowanie. Pierwsze to zniwelowanie dolegliwości na tyle, aby możliwe było jak najszybsze podjęcie rehabilitacji i dalszych treningów, a także by rehabilitacja już od samego początku była prowadzona w ramach możliwie maksymalnego zakresu ruchów. Drugim zastosowaniem jest zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchu i siły mięśniowej na tyle, by zawodnik mógł wziąć udział w rozgrywkach – pomimo kontuzji, której doznał. Dobry efekt plastrowania dynamicznego zależy w dużej mierze od doświadczenia terapeuty, który musi przeprowadzić wnikliwe badanie, rozpoznać problem i wybrać najlepszą technikę oklejenia.
Czy kinesiotaping rzeczywiście tak fantastycznie działa? Zdania są podzielone. Zagorzali przeciwnicy twierdzą, że efekt kinesiotapingu jest czysto psychologiczny, zwolennicy natomiast zaświadczają o pozytywnych, wręcz spektakularnych efektach terapii. Najlepszą rekomendacją dla tej metody jest jej coraz większa popularność wśród sportowców. Jeśli doznaliśmy kontuzji podczas treningów lub zawodów sportowych, warto spróbować plastrowania dynamicznego i sprawdzić, czy temu niemu nasz powrót do pełnej formy będzie szybszy.