Urazy stawu kolanowego to bardzo popularna dolegliwość. Ich spektrum jest dość szerokie, podobnie jak uciążliwość. Czy można uniknąć kontuzji? Jak sobie pomóc, jeśli już się pojawią? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś z powodu obrażeń kolana, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Kontuzje stawu kolanowego to urazy, która często pojawiają się u osób intensywnie uprawiających sport. Sprzyja im nadmierny wysiłek, a także intensywne ćwiczenia bez wcześniejszej rozgrzewki. Mogą pojawić się też w zupełnie zwyczajnych okolicznościach np.: przy zeskoku, położeniu stopy na nierówną powierzchnię, a nawet poślizgnięciu się.

Brak odpowiedniego leczenia, rehabilitacji, a potem odpowiedniej profilaktyki przed kolejną kontuzją może prowadzić do uszkodzenia mięśni, torebek stawowych i wiązadeł. Ich częstym następstwem są trudności w poruszaniu się, dotkliwy ból, a nawet trwała ograniczona ruchomość.

Drobne stłuczenia, czy niewielka bolesność wynikająca z przeciążenia kolana najczęściej mijają same po kilku dniach. Wystarczy tylko przykładać zimne okłady, stosować maści i pooszczędzać nogę. Jeśli jednak dolegliwości nie ustają, niezbędna jest wizyta u ortopedy, który zaleci odpowiednie leczenie. W warunkach domowych można też skorzystać ze specjalnych akcesoriów, które warto stosować profilaktycznie i jako środek wspierający rekonwalescencję. Bardzo pomocne, przy tego rodzaju kontuzjach mogą okazać się stabilizatory kolana, o których możecie przeczytać więcej na tej stronie.

Stabilizatory – pomoc przy małych i większych urazach

Bardzo pomocne w leczeniu urazów i dochodzeniu do pełnej sprawności po poważniejszych zabiegach są stabilizatory kolana. Dzielą się one na miękkie i twarde.

Miękkie, zbudowane z cienkiego, elastycznego neoprenu są wykorzystywane przy lekkich dolegliwościach bólowych i niewielkich urazach. Taka elastyczna opaska łatwo dopasowuje się do kształtu nogi, odciąża kolano, dogrzewa staw. Posiada także wygodną kieszonkę na drobiazgi.

Po zabiegach chirurgicznych, większych urazach zaleca się korzystanie z twardych stabilizatorów, które są stosowane jako wyroby medyczne. Zapewniają znacznie większe usztywnienie. Mogą nawet częściowo ograniczać ruchomość w stawie. Jest to konstrukcja na szynach lub zawiasach, które można regulować, tak by ograniczyć płaszczyznę poruszania się kolana.

Przy intensywnym wysiłku bądź powrocie do aktywności fizycznej warto sięgnąć po stabilizatory sportowe. Dopasowuje się je do konkretnego zawodnika i dyscypliny sportu. Noszenie takiego stabilizatora ogranicza wystąpienie ponownego urazu i niweluje obawy psychiczne przed bólem i kolejną kontuzją stawu kolanowego.

Rozsądna profilaktyka

Kto chce mieć zdrowe kolana, musi myśleć o profilaktyce. Podstawą są rozsądnie dawkowane ćwiczenia. Korzystnie działa pływanie, jazda na rowerze, umiarkowane bieganie. Przy uprawianiu sportu ważne jest dobre obuwie, które amortyzuje wstrząsy, co zapobiega mikrourazom. Pamiętajmy o rozgrzewce, a także zmniejszeniu tempa i intensywności ćwiczeń pod koniec zajęć. Trening warto wzbogacić o elementy jogi i pilatesu, które rozciągają, uelastyczniają i wzmacniają mięśnie.

Stabilizatory, opaski elastyczne, usztywniacze są niezbędne w profilaktyce i leczeniu urazów stawu kolanowego. Warto też z nich korzystać przy intensywnym uprawianiu sportu. Pamiętajmy o starej zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Oznacza to noszenie ochraniaczy na kolana i niezwlekanie z wizytą u ortopedy przy urazach, tak by cieszyć się pełną swobodą poruszania się bez bólu i możliwością uprawiania sporu bez żadnych ograniczeń.