Jako rybak możemy spodziewać się pracy o różnych porach dnia i nocy. Nierzadko wczesnym rankiem lub jeszcze mocno. Przeważnie wpływać na wody będziesz zespołem około 3:00 lub 4:00 nad ranem. W taki sposób będziecie pracować, zależnie od warunków pogodowych. Od pogody zależeć będzie to, kiedy oraz czy w ogóle danego dnia będzie można wypłynąć na wodę. Dodatkowo pogoda będzie decydować również o realnej liczbie wyłowionych ryb. Analizą pogody będzie zajmował się armator oraz szyper. Będą oni porównywali swoje ustalenia z innymi jednostkami i na tej podstawie będą decydować o planie działania danego dnia. Jakie obowiązki zawodowe płyną z pracy jako rybak? Czy kuter to jedyne miejsce pracy osoby na takim stanowisku? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-rybaka-poznaj-obowiazki-w-pracy-jako-rybak/

Obowiązki zawodowe płynące z pracy jako rybak

Twoim głównym zadaniem będzie skuteczne oraz efektywne łowienie ryb. Będziesz równie zajmował się naprawą i przygotowaniem sprzętu rybackiego do pracy. Do Twoich obowiązków będzie należało również sterowaniem kutrem, zakładaniem przynęty oraz zastawianie sieci. Jak rybak będziesz również czyścił, mrozi oraz soli i następnie magazynował ryby. Innym razem będziesz pełnić obowiązki watahy. Wszystko jednak zależy od organizacji danego dnia pracy od danym przedsiębiorstwie.

Łowienie ryb

Kiedy razem ze swoją załogą dopłyniesz na miejsce łowiska, nadchodzi moment, w którym należy wypuścić sieć. Nie może być ona splątana, a o to trzeba zadbać odpowiednio wcześniej. Takie wydawanie sieci zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Nieco inaczej pracuje się na mniejszym kutrze. Wówczas złapany ryby są za kutrem schowany do portu. Ryby wyciągane są nad podkład przy pomocy wyciągarki, razem z siatką. Następnie zostają wybierane wartościowe okazy, które do specjalnych skrzynek. W przypadku niektórych ryb, takich jak go do czy flądra, trzeba je dodatkowo wypatroszyć w porcie.

Miejsce pracy rybaka

Rybak pracuje zazwyczaj ze swoim zespołem na łodzi lub kutrze, w którym wybiera się na połów ryb. Dodatkowo może on pracować bezpośrednio w porcie, Gdzie odbywa się rozładunek, magazynowanie oraz wstępne przetwarzanie ryb. Pracy szukać może także w fabrykach zajmujących się przetwórstwem rybnym.

Zobacz też: http://www.totalextreme.pl/w-jaki-sposob-zostac-rybakiem/