Bieganie to wspaniała forma aktywności fizycznej, która zapewnia wiele dobrego zarówno dla naszego umysłu, jak i ciała. Kluczowym aspektem do czerpania maksimum korzyści z regularnego uprawiania joggingu, jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież. To od jej jakości oraz sposobu wykonania w dużej mierze zależy bowiem efektywność naszych treningów oraz poziom naszego zaangażowania w nie. Podstawowym elementem stroju każdego biegacza, obok dobrej jakości obuwia, jest koszulka.

Sportowe koszulki do biegania kontra zwykła odzież

Wiele osób błędnie sądzi, że do biegania nadaje się dowolna koszulka, jaką każdy z nas posiada w swojej szafie. Zwykły, najczęściej wykonany z przewiewnej bawełny t-shirt nie posiada jednak właściwości, których powinniśmy poszukiwać kompletując stój do biegania. Jest to spowodowane specyfiką bawełny – naturalnej tkaniny charakteryzującej się wysokim stopniem higroskopijności, czyli zdolnością do pochłaniania i zatrzymywania wody we włóknach. Intensywny trening sprawia, że bawełniana koszulka szybko nasiąka wilgocią, zaczyna być ciężka i nieprzyjemnie klei się do skóry, co może prowadzić nawet do powstania bolesnych otarć, odparzeń oraz przewiania.

Z tego powodu, profesjonalne koszulki do biegania produkuje się nie z bawełny, którą lepiej pozostawić dla odzieży codziennej, lecz z trwałych, solidnych i posiadających pożądane właściwości użytkowe włókien syntetycznych. Takie koszulki w optymalny sposób absorbują pot z powierzchni skóry oraz oddają nadmiar wilgoci na zewnątrz. Ubrana w nie skóra pozostaje więc sucha, a sama koszulka jest niezwykle komfortowa w noszeniu nawet w czasie najbardziej intensywnych treningów. Odpowiedź na pytanie, w jaką koszulkę do biegania warto zainwestować, jest więc prosta – najlepszym wyborem będą ubrania z poliestru 100% lub odzież sportowa z domieszką innych, syntetycznych włókien.

Obcisła czy luźna? Jaki fason koszulki do biegania wybrać?

Sportowe koszulki do biegania

Wiemy już, że aby zapewnić sobie maksimum komfortu i zdrowia, należy inwestować w koszulki do biegania wykonane z syntetycznych tkanin. Oprócz materiału, na jakość naszych treningów oraz dobre samopoczucie w czasie ich trwania wpływ ma także fason odzieży. Koszulki do biegania są dostępne w sprzedaży w dwóch podstawowych wariantach – obcisłym oraz luźnym. Mogą posiadać ponadto krótki rękaw, długi, a także być całkowicie pozbawione rękawów, co pozwala na ich dopasowanie do warunków pogodowych panujących na zewnątrz oraz pory roku.

Zdecydowanie najlepszym wyborem są obcisłe koszulki do biegania, które oferują właściwości termoaktywne na wysokim poziomie. Dopasowanie do skóry gwarantuje optymalne odprowadzanie wilgoci oraz przyczynia się do lepszego samopoczucia podczas uprawiania joggingu. Oprócz tego, taka ściśle przylegająca do ciała odzież dopasowuje się do jego naturalnych kształtów, przez co jest niezwykle wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Koszulka nie krępuje ruchów, nie trzeba jej poprawiać oraz staje się niczym druga skóra, co pozwala w pełni skupić się na treningu.