Kreatyna to związek chemiczny pochodzenia organicznego pełniący ogromną i kluczową funkcję w naszym życiu. Wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni, a także wspomaga regenerację organizmu. Skład kreatyny tworzą 3 aminokwasy: arginina, metionina oraz glicyna. Zażywana jest głównie przez osoby trenujące na siłowni w celu rozbudowy masy mięśniowej.

Czy warto stosować kreatynę?

Wielu sportowców zadaje sobie pytanie – czy warto stosować kreatynę? Oczywiście, że warto! Pomaga ona przede wszystkim wytwarzać komórkom mięśniowym więcej energii, dzięki czemu zwiększa się wydajność ćwiczeń o wysokiej intensywności. Skutecznie przyśpiesza też wzrost masy mięśniowej przy regularnych treningach. Kreatyna oprócz siły, wytrzymałości mięśni czy regeneracji, wpływa także na prawidłową pracę mózgu, a także redukuje zmęczenie.

Kreatyna to najskuteczniejszy suplement do wzrostu masy mięśniowej. Zwiększa ona zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo beztłuszczową masę ciała i wielkość mięśni. W dłuższej perspektywie pomaga też przy wzroście włókien mięśniowych, dzięki czemu treningi na siłowni stają się efektywniejsze.

Oprócz wielu korzyści, jakie płyną ze stosowania kreatyny, może się ona pochwalić w 100% bezpiecznym i naturalnym składem. Wieloletnie badania potwierdzają jej skuteczność i brak szkodliwych substancji. Ponadto badania kliniczne nie wykazały żadnych skutków ubocznych u zdrowych osób.

Jak dawkować kreatynę?

W przypadku zażywania kreatyny należy wziąć pod uwagę wagę naszego ciała. W środowisku sportowym przyjęło się, że równanie polegające na pomnożeniu wagi ciała przez wartość 0,07 g. Dla osoby ważącej przykładowo 90 kg optymalną dawką dzienną będzie 6,3 g. Należy też pamiętać o tym, że istnieją różne sposoby przyjmowania kreatyny. Wszystko tak naprawdę zależy od przerw między kolejnymi dawkami. Najpopularniejsze sposoby przyjmowania kreatyny to:

  1. Codzienna suplementacja– najpopularniejszy sposób zażywania kreatyny, który przekłada się na niesamowite efekty treningowe. Polega on na codziennej suplementacji kreatyny przez cały rok.
  2. Suplementacja okołotreningowa– przyjmowanie kreatyny tylko w dni treningowe. Jest to bardziej odpowiedni sposób dla osób mających problemy z żołądkiem.
  3. Cykle kreatynowe– sposób przyjmowania kreatyny dzielący się na cykl bez fazy nasycenia i z fazą nasycenia. Jego cechą charakterystyczną jest dopasowanie maksymalnej intensywności treningów w dwóch pierwszych fazach dawkowania. Ten sposób ma na celu głównie uniknięcie przetrenowania organizmu.

Jaką kreatynę polecamy?

W ofertach typu https://www.atleta.pl/category/kreatyny znaleść można kreatynę różnego rodzaju. Wszystkie produkty wyróżniają niską zawartością węglowodanów oraz tłuszczów. Zalecamy przede wszystkim skorzystać z klasycznego Gainera, który znacznie wspomaga przyrost masy mięśniowej. Charakteryzuję się on wysoką wartością odżywczą i przyswajalnością.

Warto też zapoznać się z takimi suplementami jak Natural Whey Protein czy Pure Creatine Monohydrate. Odżywki spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających sportowców.