Każdy kto choć raz miał okazję obserwować kitesurferów w akcji musi przyznać, że kite to sport wyjątkowo widowiskowy. Jest to dyscyplina z pograniczna sportów ekstremalnych, co wcale nie wyklucza tego, że uprawiać może ją praktycznie każdy.

Oczywiście każdy kto ma ochotę na sport pełen wrażeń i adrenaliny. Każdy kto jest gotowy na coś zupełnie nowego i ekscytującego. Co jest najfajniejszego w tej dyscyplinie? Właściwie ciężko dać krótką i jednoznaczną odpowiedź.

Dla jednych sam kontakt z wodą i wiatrem jest wystarczającym wabikiem. Poszukujący mocniejszych wrażeń doceniają możliwość wykonywania najróżniejszych akrobacji w powietrzu. Połączenie deski surfingowej i latawca daje ogromne możliwości, dlatego kite jest jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin. Niewątpliwą zaletą kite jest również to, że z powodzeniem można uprawiać go w Polsce. Nad Bałtykiem mamy naprawdę świetne warunki do uprawiania pływania na desce z latawcem, co sprawia, że do naszych ośrodków zjeżdżają się tu kitesurferzy z całego świata.

Systematycznie rosnąca popularność kite’a sprawiła, że jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać szkoły oferujące kurs pływania na desce. Każdy kto chciałby zacząć przygodę z tą dyscypliną musi wiedzieć, że warunkiem koniecznym jest kurs. Oczywiście nie brakuje śmiałków, którzy próbują uczyć się pływania na własną rękę. Jednak tylko kurs pod okiem wykwalifikowanego instruktora daje gwarancję bezpieczeństwa.

Kluczem jest wybór odpowiedniej szkoły, co może być nie lada wyzwaniem biorąc pod uwagę jak wiele ich jest. Większość jest zlokalizowana właśnie na polskim wybrzeżu, dzięki czemu można w prosty sposób połączyć wakacyjny wypoczynek z kursem kitesurfingowym. Takie kursy organizowane są dla różnych grup wiekowych i osób z różnym stopniem zaawansowania, od osób które nie miały jeszcze styczności z kitem, przez osoby, które chcą doskonalić zdobyte wcześniej umiejętności po osoby, którym zależy na tym by uczyć się coraz nowych i bardziej ekscytujących wodnych akrobacji. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o uprawianie kite’a. Jedynym wymogiem jest określona waga, która nie może być mniejsza niż 35 kg. Jest to związane ze względami bezpieczeństwa. Chodzi o to by mocne podmuchy wiatru nie porwał kitesurfera i by miał on możliwość wykonywania akrobacji na wodzie – co może być utrudnione gdy siła wiatru wypycha kitesurfera z wody.

Jedno jest pewne – kitesurfing to sport, który dostarcza niesamowitych wrażeń, o czym wie każdy kto choć raz próbował pływać na desce z latawcem.