Dziś już nie zastanawiamy się raczej CZY warto kupić bieżnię, ale DLACZEGO. Ruch to zdrowie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie da się jednak ukryć, że choć bieganie samo w sobie jest wspaniałym sportem, to jednak różne warunki pogodowe (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) nieco studzą miłość do tej aktywności fizycznej. Bieganie w deszczu czy podczas padającego śniegu może być najzwyczajniej w świecie  niebezpieczne – łatwo się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę. Bieżnia jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że nawet gdy deszcz pada cały dzień, ty możesz spokojnie biegać na stabilnym gruncie.

Co daje bieganie?

Bieganie to bardzo angażująca forma aktywności fizycznej, która jednocześnie potrafi nam się „odwdzięczyć”. Gdy biegasz, zapobiegasz rozwojowi chorób układu krążenia, wzmacniasz i stymulujesz mięśnie, zapobiegasz cukrzycy, otyłości i depresji. Bieganie to dla wielu osób też wspaniały reset psychiczny po całym dniu. Gdy wiesz, że przed tobą trudny dzień lub gdy przechodzisz nieprzyjemny okres w życiu, bieganie może pomóc ci oderwać się od męczących myśli. Nic dziwnego, że tę formę aktywności fizycznej ceni sobie tak wiele osób – świadczy o tym chociażby wzrastające zainteresowanie maratonami.

Jest jeden haczyk…

Niestety, bieganie nie zawsze jest tak sielankowe, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim to sport, który potrafi mocno dać się we znaki na przykład kolanom, zwłaszcza, gdy biegamy po nierównej powierzchni i źle postawimy stopę. Dodatkowo bieganie na dworze bywa o tyle uporczywe, że czasem trzeba zabrać ze sobą cały niezbędny ekwipunek, tj. na przykład butelkę wody, telefon z muzyką i aplikacją, która wyznaczy trasę, dodatkowe warstwy (które przydadzą się na przykład w zimniejszym okresie na początku i po biegu), batonik energetyczny, chusteczki. Można sobie z tym poradzić, ale nie ukrywajmy – nie zawsze mamy ochotę dźwigać wszystko, a z drugiej strony są to tak niezbędne rzeczy (zwłaszcza przy biegach długodystansowych!), że nie sposób ich pominąć.

Zalety posiadania bieżni w domu

Bieżnia w zasadzie rozwiązuje wszystkie wymienione powyżej problemy. Przykładowo, bieżnia run 11 posiada doskonale równy bieżnik, który zapobiega np. skręceniom kostki, które mogą się zdarzać przy tradycyjnych biegach. Dodatkowo bieżnia posiada dużą skalę prędkości (od 0,8 do 20 km/h), dzięki czemu doskonale sprawdzi się zarówno u osób początkujących, jak i u zaawansowanych biegaczy. Korzystanie z bieżni jest o tyle wygodne, że nie trzeba też nosić ze sobą całego ekwipunku – w każdej chwili można zatrzymać się, napić wody, przegryźć przekąskę energetyczną i biec dalej. Dodatkowo zakup bieżni run 11 może być bardzo motywujący – bieganie w terenie nic nas nie kosztuje, a bieżnia to czasem spory wydatek, szkoda byłoby więc kupić ją tylko po to, by stała w miejscu.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając bieżnię do domu? Przede wszystkim na to, czy da się ją złożyć i postawić w pionie. To dość istotne zwłaszcza dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń, bo na przykład wynajmują kawalerkę lub niewielkie mieszkanie. Niektórzy rezygnują z bieżni, ponieważ obawiają się, że zajmie im cały pokój. Dlatego właśnie warto wybierać takie modele, które bez problemu można złożyć i schować za szafę.

Bieżnia run 11 to też idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią biegać w miejscach publicznych, ale chciałyby poprawić swoją kondycję. Bieganie w mieście bywa problematyczne na przykład wtedy, gdy musimy zatrzymywać się na czerwonym świetle. Na bieżni nie ma tego problemu – możemy cały czas biec stałym rytmem lub interwałowo, by jeszcze bardziej wytrenować wytrzymałość ciała.

Silnym argumentem przemawiającym za zakupem bieżni dla niektórych osób może być też… wielozadaniowość. Przy standardowym biegu jesteśmy w stanie słuchać muzyki i nic poza tym. Na bieżni można dodatkowo oglądać seriale, filmy, a nawet czytać – dzięki temu możemy połączyć czas na aktywność fizyczną z relaksem lub nadrobić ewentualne zaległości np. na uczelni.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.