Dlaczego w zasadzie kaszlemy? Robimy to po to, aby oczyścić nasze drogi oddechowe z substancji, które dostają się do płuc. Jest to odruch fizjologiczny i zupełnie naturalny. Natomiast kaszel może również sygnalizować infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kaszel-przyczyny-i-leczenie-kaszlu-kaszel-suchy-i-mokry/

Jak odróżnić kaszel suchy i mokry?

Kaszel suchy najczęściej pojawia się w wyniku przesuszenia błon śluzowych gardła, a spowodowany jest przebywaniem w niewietrzonych pomieszczeniach, o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności. Przesuszenie śluzówki powoduje również palenie papierosów oraz współwystępowanie takich chorób jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, zażywanie leków przeciwhistaminowych, moczopędnych, psychotropowych.

Suchy kaszel to również często początek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli utrzymuje się ponad 3 dni i nie przechodzi w kaszel mokry, towarzyszy mu powyżej 39 stopni gorączki oraz powoduje duszności i problemy z oddychaniem, należy zgłosić się do lekarza.

Kaszel mokry jest z kolei pochodną kaszlu suchego i naturalnym etapem przechodzenia infekcji wirusowej. Powoduje on odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Jeśli jednak trwa zbyt długo, może sygnalizować astmę, zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę, nowotwór płuc czy też bakteryjne zapalenie płuc. Jeśli towarzyszą mu duszności i problemy z oddychaniem, wysoka temperatura czy też wydzielina zabarwiona krwią, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć kaszel domowymi sposobami?

W walce z suchym kaszlem warto wypróbować naturalne metody. Jest ich wiele. Te najpopularniejsze i najczęściej stosowane to syrop z cebuli, mleko z miodem i czosnkiem, oliwa z cytryną, napary z siemienia lnianego, szałwii, preparaty z tymiankiem i podbiałem. Nawilżą one błonę śluzową gardła i pomogą szybciej pozbyć się infekcji. Podczas leczenia suchego kaszlu w pomieszczeniach, w których przebywamy temperatura powinna być względnie niska oraz powinny być one regularnie wietrzone i nawilżane. Ponadto w walce z kaszlem suchym niezbędne jest picie dużej ilości płynów.

Zobacz też: http://www.totalextreme.pl/jakie-sa-przyczyny-zapalenia-oskrzeli-u-dzieci-i-jak-je-leczyc/