Wiosna, lato, jesień, zima, niezależnie od pory roku okulary rowerowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego kolarza. Jeżeli planujemy wycieczki rowerowe podczas słonecznych dni, wówczas zakup okularów rowerowych powinien uwzględniać przede wszystkim ochronę przed promieniowaniem UV. W letni, upalny dzień jazda na rowerze wiąże się z dużą ekspozycją całego ciała na promienie słoneczne, dlatego niezbędne jest zabezpieczenie skóry odpowiednimi kremami z filtrami, natomiast oczy skutecznie ochronią okulary na rower.

Zakup okularów rowerowych powinien w tym przypadku skupiać się na analizie soczewki, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za ochronę tak ważnego narządu, jakim jest wzrok. Wszystkie dostępne na rynku okulary rowerowe posiadają tak zwany filtr UV 400, który zapewnia naszym oczom skuteczną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym UV-A, uważanym za najbardziej szkodliwe.

Okulary na rower posiadają często wiele innych udogodnień, którymi producent chce nas zachęcić do ich zakupu. Jednym z nich jest zabezpieczenie szkieł przed parowaniem, jest to zapewniane poprzez wykonanie specjalnych mikrootworów w szkiełkach, zapewniając tym samym cyrkulację powietrza. Okulary rowerowe tego typu są doceniane przede wszystkim przez kolarzy uczestniczących w wszelkiego rodzaju wyścigach, podczas których czyszczenie szkieł jest utrudnione lub wiąże się z wydłużeniem czasu przejazdu.

Zakup okularów rowerowych można również rozszerzyć o produkty posiadające soczewki fotochromatyczne. Tego rodzaju wyroby są wrażliwe na światło, przyciemniając się przy ekspozycji na promienie słoneczne, a rozjaśniają w cieniu. Tego typu okulary na rower pozwalają nam na zastosowanie jednego produktu zarówno w słoneczny jaki i w pochmurny dzień. Jedynym minusem jest tutaj cena, gdyż wyroby są dostępne od kwoty kilkuset złotych.

Rozważając zakup okularów rowerowych musimy zwrócić również uwagę na wygodę. Istotne znaczenie odgrywa bowiem dobór modelu do kształtu naszej twarzy, dlatego przed zakupem warto jest przymierzyć okulary na rower, bowiem ich zsuwanie się lub podskakiwanie na nosie, prędzej czy później sprawi, iż przestaniemy z nich korzystać.

Na rynku dostępne są okulary rowerowe w wielu kolorach oraz wzorach, co pozwala zapewnić kolarzom możliwość doboru oprawek do całego stroju.

W przypadku kolarzy laików, którzy nie chcą inwestować dużych kwot w zakup okularów rowerowych, warto jest przemyśleć sprawę zakupu wymiennych szkieł, które sprawią, iż nasze okulary na rower będą adekwatne do panujących aktualnie warunków pogodowych. W słoneczne dni istnieje bowiem możliwość zastosowania przyciemnionych szkieł, natomiast w deszczowe soczewki będą przezroczyste.
Okulary rowerowe z wymiennymi szkłami są zazwyczaj sprzedawane w specjalnych etui lub futerałach, co pozwala na ich zabezpieczenie przed zniszczeniem oraz bezpieczny transport.

Ostatnim aspektem, przy zakupie okularów rowerowych jest wytrzymałość soczewek, musimy bowiem zwrócić uwagę czy okulary będę odporne na uderzenia odprysków piasku oraz kamieni.