Nerwica natręctw jest zaburzeniem, które często spotyka się ze sporym niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Obsesyjne mycie rąk czy też nadmierny pedantyzm niejednokrotnie są traktowane jako zwykłe dziwactwo, przez co wiele osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (OCD) nie trafia odpowiednio wcześnie do specjalisty. Sprawdź, jakie niepokojące zachowania mogą być objawem OCD.
Nie panujesz nad powtarzaniem określonych czynności
Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak nerwicy natręctw jest obsesyjne powtarzanie czynności bez logicznego uzasadnienia. Osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne odczuwa ciągłą niepewność odnośnie tego, czy np. zamknęła drzwi na klucz, zakręciła wodę lub umyła ręce. Jednocześnie nie jest w stanie normalnie funkcjonować i czuje się cały czas wewnętrznie zmuszona do wykonania danej czynności na wszelki wypadek ponownie.
Masz natrętne myśli wzbudzające niepokój i wstyd
Osoba cierpiąca na OCD doświadcza nie tylko obsesyjnych zachowań, ale także natrętnych, powtarzających się myśli – np. na temat wyrządzenia komuś krzywdy albo tego, że na pewno zachoruje. Co więcej, zazwyczaj wcale nie utożsamia się z nimi i sama ich nie rozumie, przez co odczuwa wewnętrzny wstyd i niepokój. Takie myśli w zasadzie nigdy nie są realizowane, co odróżnia nerwicę natręctw od różnego rodzaju zachowań destrukcyjnych. Natrętne myśli są jednak powodem, dla którego Pacjent dotknięty OCD wykonuje wyżej opisane czynności natrętne – w umyśle osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym często pojawia się fałszywe wyobrażenie, że swoiste rytuały zabezpieczą ją przed ziszczeniem się przerażających myśli.
Nie rozumiesz własnych myśli i zachowań
Bardzo charakterystyczną cechą nerwicy natręctw jest to, że osoby cierpiące na nią nie są w stanie wytłumaczyć swojego zachowania i myśli. Powoduje to u nich ogromną frustrację, która w przypadku nieleczenia zaburzenia może dodatkowo pogłębiać problemy w sferze psychicznej. Zdarza się, że Pacjenci z OCD mają myśli o wyskoczeniu z okna, czego nie chcą, ale jednocześnie nie wiedzą, jak powstrzymać myśli o zrobieniu tego. To samo dotyczy obsesyjno-kompulsyjnych zachowań, dla których nie potrafią znaleźć logicznego wyjaśnienia.
Obsesje uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie
Wiele osób ma pewne określone przyzwyczajenia lub od czasu do czasu zmaga się z natłokiem niepokojących myśli. W przypadku pacjentów z OCD takie objawy są jednak na tyle mocno nasilone, że często nie pozwalają na wykonywanie codziennych obowiązków. Zauważenie utraty kontroli nad np. nadmiernie częstym myciem rąk powinno skłonić do zgłoszenia się do psychiatry lub psychologa z jednej z klinik PsychoMedic. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy w rodzinie pojawiała się już nerwica natręctw – to zaburzenie, które często ma bowiem podłoże genetyczne.
Bliscy zwracają uwagę na twoje nietypowe zachowanie
Granica pomiędzy niegroźnym nawykiem a niebezpieczną obsesją jest naprawdę cienka. Niekiedy osoba z OCD nie do końca jest świadoma problemu. Rodzina, znajomi lub współpracownicy mogą jednak zauważyć nawet dość niewielkie zmiany w zachowaniu. Jeśli coraz więcej osób z otoczenia wyraża swoje zaniepokojenie odnośnie Twojego stanu psychicznego, to warto skonsultować się ze specjalistą.