Większość osób rozpoczynająca swoją przygodę z dietą czy aktywnością fizyczną nie wie, że podczas treningu także można jeść. Niekiedy jest to wręcz niezbędne, aby organizm był w stanie działać na najwyższych obrotach. Jednak kto, jak i dlaczego powinien jeść posiłek w trakcie treningu?

Dla kogo jedzenie podczas treningu?

Posiłek w trakcie wykonywania treningu jest zaadresowany przede wszystkim dla długodystansowców. W trakcie wielogodzinnych wybiegań bądź długiej jazdy rowerem, ich organizm zużywa glikogen mięśniowy, który koniecznie trzeba uzupełniać, aby nie dochodziło do spalania samych mięśni, gdyż jest to niebezpieczne dla naszego organizmu. Ponadto, jeśli nie uzupełnimy brakującego glikogenu, w trakcie treningu nasz organizm może nam po prostu odciąć dostawę energii. Brak glikogenu w mięśniach, który mógłby posłużyć naszemu ciału jako motor do działania, sprawia, że każdy ruch staje się olbrzymim wysiłkiem, pojawiają się zawroty głowy, a nogi zaczynają ważyć tonę. Posiłek w trakcie treningu to także domena kulturystów, którzy chronią się jak mogą, by nie dopuścić do stanu katabolizmu, czyli rozpadu mięśni.

Kiedy znaleźć czas na posiłek w trakcie treningu?

Zjedzenie posiłku podczas treningu wytrzymałościowego czy długodystansowego powinno mieć miejsce po pierwszej godzinie. Ważne jest dokładne wyliczenie, ile węglowodanów potrzebuje dany organizm na konkretną sesję treningową. Najlepiej sprawdza się przeliczenie, że na 1 kg masy ciała przypada 1 g węglowodanów na każdą godzinę biegu. Przypadek kulturystów jest nieco inny. Oni mogą dostarczać organizmowi energii już po 20 minutach treningu.
Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia siłowe opierają się na beztlenowych systemach energetycznych, co sprzyja szybszemu spalaniu glikogenu, który koniecznie musi zostać uzupełniony, by nie doszło do katabolizmu.

Co można jeść podczas treningu?

Mówiąc o posiłkach w trakcie treningu, nie chodzi o kurczaka z sałatką, czy inne tego typu rzeczy. W roli posiłków treningowych najlepiej sprawdzają się żele węglowodanowe, batony proteinowe czy izotoniki. Napoje izotoniczne dostarczają nie tylko cukrów, ale również niezbędnych elektrolitów, które traci każdy maratończyk podczas biegu. Żele węglowodanowe mają za zadanie dostarczanie głównie węglowodanów, natomiast batony proteinowe także są wskazane, jednak warto wybierać takie, które za bardzo nie obciążą żołądka. Batony tego rodzaju nie powinny zawierać zbyt dużej ilości tłuszczu, powinny być łatwe w spożyciu i zawierać odpowiednią liczbę białek i węglowodanów.

Dobrze przygotowana dieta dla osoby aktywnej fizycznie powinna zawierać posiłek przed treningiem, jak i po treningu. Jeśli jesteś kulturystą czy innym sportowcem, warto zainwestować w dietę, która będzie zawierała również doskonale dobrane produkty wspomagające organizm podczas treningu. Catering z dowozem Warszawa to obecnie inwestycja na każdą kieszeń. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, amatorem, biegasz czy spędzasz czas na siłowni, a może po prostu ćwiczysz w domu i chcesz się dobrze odżywiać – dieta pudełkowa  do domu to doskonała propozycja dla Ciebie!