Najczęściej wśród czynników, które wpływają na rozwój otyłości wymienia się nieprawidłową dietę oraz brak aktywności fizycznej. Jednak na znaczne przybieranie na wadze ma wpływ także środowisko, geny oraz psychika pacjenta. Przyjrzyjmy się więc bliżej przyczynom otyłości.
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/przyczyny-otylosci/
Czynniki genetyczne jako przyczyna otyłości
Według naukowców nawet 40 procent osób otyłych może mieć ku temu genetyczne uwarunkowania. To geny decydują o tym, jaki mamy apetyt, jakie produkty wybieramy na półce w sklepie – bogate czy ubogie w cukier i tłuszcze, jak przebiega nasza podstawowa przemiana materii i czy mamy ochotę na podejmowanie aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że według naukowych szacunków, dziecko, którego oboje rodzice zmagają się z otyłością, będzie otyłe aż w 80% przypadków.
Dieta i brak ruchu jako przyczyna otyłości
Tego czynnika chyba nikomu nie trzeba dokładnie opisywać. Dieta bogata w fast foody, słodycze, wysokosłodzone napoje gazowane i niegazowane, tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste to krótka droga do otyłości. Do tego dochodzą coraz większe porcje posiłków, przegryzanie słonych, przekąsek między posiłkami, omijanie produktów bogatych w błonnik, sięganie po żywność wysokoprzetworzoną i wysokokaloryczną.
Ruch z kolei jest każdemu z nas potrzebny do zachowania dobrej formy i zdrowia. Osoby z otyłością często znacznie ograniczają lub zupełnie rezygnują z codziennej dawki ruchu. A to ma wpływ na przybieranie na wadze, zwolnienie procesów metabolicznych, rozwój chorób współtowarzyszących otyłości takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, osteoporoza.
Czynniki psychologiczne wpływają na występowanie otyłości
Bardzo często to stan psychiczny pacjenta decyduje o tym, jakie ma podejście do jedzenia. Niektórzy w stresujących sytuacjach mają „ściśnięty żołądek” i nie wezmą nic do ust. Inni z kolei zajadają każdy, nawet najmniejszy stres, pochłaniając olbrzymią ilość słodyczy czy fast foodów. Zaburzenia samoregulacji występują często u osób, które bardzo chcą schudnąć. Paradoksalnie odczuwają wówczas nieustannie głód i coraz częściej sięgają po coraz większe porcje posiłków. To prosta droga do przejadania się i odkładania się tkanki tłuszczowej.
Zobacz też: http://www.totalextreme.pl/jak-leczyc-otylosc-dieta/