Kolekcjonerzy nasion marihuany chętnie sięgają po rozmaite ich odmiany. Poszczególne nasionka mogą różnić się pod wieloma względami, jednak dla wielu ich odbiorców najważniejszy jest podział na odmiany sativa i indica. To właśnie nasiona sativa są wybierane najchętniej, dominując na rynku ziaren kolekcjonerskich. Włączenie kilku (lub większej ilości) nasion sativy do swojej kolekcji z pewnością wpłynie pozytywnie na jej zawartość oraz uczyni ją jeszcze bardziej ekskluzywną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady wyboru nasion spod znaku sativa oraz podpowiadamy dlaczego cieszą się tak dużym wzięciem wśród kolekcjonerów.

Sativa w Twojej kolekcji – kilka słów o ich kultowym statusie 

Różnice pomiędzy odmianami sativa a indica są rozmaite. Dotyczą zarówno rozmiarów, kształtów i sposobu rozrastania się roślin, jak również wiążą się z ich potencjałem i profilem biochemicznym. W przypadku nasion różnice mogą być niezauważalne jeśli wziąć pod uwagę ich parametry zewnętrzne. Nasiona sativa jak i indica wyglądają stosunkowo podobnie – posiadają okrągły lub lekko owalny kształt, twardą chropowatą łupinę z delikatnymi przebarwieniami, której dominującym odcieniem jest brąz lub szary. Główna różnica skrywa się jednak w ich głębi, a dokładnie w zawartym wewnątrz genów programowi rozwoju. 

Sativa jest chętniej wybierana niż odmiany indica. Wynika to oczywiście z faktu ich kultowego statusu, którym odmiany sativa cieszą się na całym świecie. Sativy były szeroko popularyzowane i obecne w popkulturze: filmach, tekstach piosenek, grach komputerowych oraz w rozmaitych innych segmentach twórczości. Dla wielu kolekcjonerów, nasiona sativa stanowią główną część ich gablotki, zajmując w niej najważniejsze miejsce. Ponadto prowadzenie własnej kolekcji nasion często rozpoczyna się właśnie od sięgnięcia po nasiona atrakcyjnych i lubianych sativ. 

Jakie odmiany włączyć do kolekcji? Przegląd polecanych i kultowych ziarenek

Przed zakupem swojego pierwszego ziarenka sativa warto dokonać dokładnego przeglądu ofert sklepów konopnych i seedbanków. Z pewnością zauważysz, że ziarna sativa dzielą się na kilka głównych kategorii: indoor lub outdoor, automatyzowane oraz naturalne, feminizowane oraz mieszane. Ponadto, sativa może występować w wersji oryginalnej bądź hybrydowej. W tym drugim przypadku ziarenko łączy w sobie geny nie tylko samej sativy, ale również odmian spod znaku indica. 

Do sativ zyskujących w ostatnim czasie na popularności należą między innymi: durban poison, serious 6, grapefruit, jamaican pearl. Ich nasiona znajdziesz w niemal każdym dobrze zaopatrzonym sklepie. Oprócz nich polecamy także klasyczne odmiany – jak lemon haze, haze berry oraz amnesia mac ganja. W nich łączą się genotypy zarówno pierwotnych odmian konopi siewnych, jak i nowoczesnych krzyżówek uzyskanych bezpośrednio pod kątem ich właściwości biochemicznych. Oprócz wymienionych znajdziesz także liczne inne wersje sativy, które mogą wzbogacić Twój zbiór lub zostać wykorzystane do stworzenia osobnej specjalistycznej sekcji w jego obrębie.