Wybór odżywek czy suplementów zależy przede wszystkim od Twojej diety oraz celów jakie sobie stawiasz. Ważne jest także jak długi staż treningowy posiadasz. Zazwyczaj na samym początku nie stosuje się wspomagania, ponieważ organizm człowieka jest tak skonstruowany, że na skutek bodźców zewnętrznych jakimi są intensywne treningi potrafi dostosować się do nowej sytuacji i przyrosty mięśni, siły są stosunkowo duże i nie wymagają dodatkowego wspomagania.

Dlatego jeśli zaczynasz przygodę ze sportem możesz ograniczyć się w zasadzie do witamin, minerałów oraz produktów energetycznych w przypadku bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Praktycznie każda firma produkująca suplementy dla sportowców w swojej ofercie posiada tego typu produkty. Na początek polecam odżywki Olimp ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny produktów.

Wraz z upływem czasu, zazwyczaj po około pół roku organizm „stanie w miejscu” i wtedy wchodzimy właśnie w właściwie dobraną suplementacją. I to nie tylko dla tego żeby pobudzić organizm do wzrostów (to także) jednak przede wszystkim aby zadbać o nasze zdrowie. Musisz być świadomy, że organizm podczas wysiłku potrzebuje znacznie większej ilości związków odżywczych niż organizm człowieka nie ćwiczącego. Dostarczenie odpowiedniej ilości tych związków z pożywienia jest niemal niewykonalne. Długotrwały wysiłek fizyczny, bez odpowiedniej suplementacji diety niesie za sobą szereg ryzyk i na pewno odbije się na zdrowiu. Dlatego też musisz pamiętać o właściwej diecie i odpowiednio dobranym produktom dla sportowców w okresie intensywnych treningów. Oczywiście jakie konkretnie produkty powinieneś brać nie jestem w stanie napisać, gdyż to zależy przede wszystkim od celów treningowych oraz Twojej diety. Niemniej jednak polecałbym tu produkty Olimp Sport Nutrition lub Trec Nutrition. Obie firmy to polscy producenci, których produkty cenione są za wysoką jakość i efektywne działanie.

Dla bardziej zaawansowanych sportowców, szczególnie tych zawodowych konieczne jest odpowiednie dobieranie produktów analizując szczegółowo ich skład. W niektórych bowiem dyscyplinach sportowych używanie pewnych substancji jest zabronione i dostarczenie ich w formie suplementu diety może skutkować dyskwalifikacją. Zakładam jednak że takie osoby swoją suplementację konsultują z lekarzami sportowymi i nie muszą martwić się o to sami. Jako wskazówkę mogę tylko podać, że wielu sportowców, szczególnie w Polsce wybierają produkty firm: Nutrend lub Multipower. Nutrend to czeska firma, której produkty są naprawdę niezłe ale jej zaletą jest posiadanie i udostępnianie certyfikatów, które są wymagane przez kluby sportowe zaopatrujące się w suplementy. Podobnie sytuacja wygląda z firmą Multipower, która przez wielu uznawana jest za najwyższą półkę wśród odżywek i suplementów, jednak produkty tej firmy są dość drogie.