Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu dostępna praktycznie dla każdego, niezależnie od jego wieku czy aktualnej formy fizycznej. By biegać efektywniej, w tym mieć możliwość stałego kontrolowania tempa biegu, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości zegarek sportowy. W sprzedaży znajdziemy wysokiej klasy zegarki męskie sportowe, wyposażone w szereg funkcjonalności, które pozwolą kontrolować wiele różnych parametrów biegu. Jakie to funkcjonalności i co powinno charakteryzować dobrej jakości zegarek do biegania?

Najważniejsze funkcje zegarków sportowych dla mężczyzn?

Podstawową funkcją każdego zegarka, również męskich zegarków sportowych jest pomiar czasu. Większość tego typu gadżetów wyposażonych jest w funkcję stopera, który pozwala na odmierzanie czasu potrzebnego do pokonania określonego odcinka trasy. Bardziej zaawansowane zegarki męskie sportowe wyposażone są w pamięć, dzięki czemu można wykonać kilka pomiarów stoperem, bez konieczności kasowania poprzednich wyników. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy trasę biegu dzielimy na kilka odrębnych części. Damskie i męskie zegarki sportowe standardowo wyposażone są również w pomiar dystansu, średniej, niekiedy również maksymalnej i minimalnej prędkości, a także w licznik spalanych kalorii czy pulsometr – w tego typu rozwiązanie zwykle wyposażone są bardziej zaawansowane konstrukcje. Do niektórych męskich zegarków sportowych można dokupić również dodatkowe urządzenie, które pozwoli na precyzyjne kontrolowanie pulsu.

Dodatkowe funkcje zegarków sportowych – smartwatchy

Część nowoczesnych zegarków sportowych wyposażonych jest w moduł GPS, który zwiększa precyzję wszystkich pomiarów i daje możliwość zapisywania trasy biegu. Co ważne, smartwatche można integrować/kalibrować ze smartfonem, dzięki czemu z poziomu takiego zegarka można korzystać z niektórych funkcjonalności oferowanych przez smartfon, na przykład odczytywać otrzymane wiadomości SMS czy maile. Profesjonalne zegarki męskie sportowe dają również dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji treningowych dedykowanych prawdziwym profesjonalistom, poza tym stale monitorują naszą aktywność, oferując szereg wskazówek, które mają w korzystny sposób wpłynąć na naszą aktualną formę fizyczną.

Korzystanie z zegarka sportowego podczas treningów biegowych może być ciekawą opcją dla każdego amatora joggingu i niezwykle przydatnym narzędziem dla prawdziwego profesjonalisty. Taki sprzęt przyda się zwłaszcza tym osobom, które przygotowują się do jakiegoś rodzaju zawodów, na przykład do maratonu, dając dostęp do danych, które pomogą w poprawie efektywności ich treningów.