Ból kręgosłupa dotyka dziś coraz więcej osób nie tylko starszych. Na bóle i problemy z kręgosłupem coraz częściej skarżą się też ludzie młodzi. W dużej mierze wynika to ze stylu życia, spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej i braku aktywności fizycznej.

Osoby z problemami z kręgosłupem poddają się różnego rodzaju zabiegom leczniczym, korzystają z rehabilitacji, masaży. To oczywiście przynosi ulgę, ale po pewnym czasie bóle kręgosłupa znów zaczynają dokuczać. Aby pomóc swojemu kręgosłupowi, zapobiec lub chociaż ograniczyć bóle, należy zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia.

Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup, rozluźnia, relaksuje, poprawia samopoczucie i kondycję. Aby mięśnie kręgosłupa były silne i aby dobrze podtrzymywały kręgi, trzeba je regularnie wzmacniać, rozciągać, uelastyczniać.

Sporty najlepsze dla kręgosłupa

Pływanie – odciąża kręgosłup, koryguje wady postawy, regeneruje kręgosłup, zapobiega bólom. Pływanie angażuje do pracy wszystkie mięśnie, pomaga spalić tkankę tłuszczową, kształtuje sylwetkę, poprawia koordynację ruchową i wydolność organizmu.

Osoby, które nie potrafią pływać, mogą ćwiczyć w wodzie. Takie ćwiczenia oprócz korzystnego wpływu na kręgosłup modelują sylwetkę, wzmacniają mięśnie i poprawiają ich elastyczność, zapobiegają osteoporozie, redukują cellulit, poprawiają kondycję fizyczną.

Bardzo dobre efekty przynoszą ćwiczenia rozciągające – stretching, pilates oraz joga. Stretching angażuje do pracy wiele różnych partii mięśniowych, rozciąga i uelastycznia włókna mięśniowe. Pilates to również idealny sposób na wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup oraz na zwiększenie elastyczności stawów.

Praktykowanie asan to także wspaniały sposób na rozciąganie ciała. Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, poprawia sylwetkę i postawę. Na kondycję kręgosłupa bardzo dobrze wpływa też jazda na rowerze, bieganie, nordic walking. Nordic walking odciąża kręgosłup i wzmacnia jego mięśnie. Podczas biegania zachowana jest naturalna, pionowa, wyprostowana pozycja ciała. W czasie jazdy na rowerze trzeba również uważać na prawidłową pozycję ciała.

Osoby, które nie mają ochoty wychodzić z domu, mogą spróbować ćwiczyć w domu. Przydadzą się tylko odpowiednie przyrządy do ćwiczeń. Pamiętajmy, by ćwiczyć regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jeżeli jakieś ćwiczenie sprawia nam ból, natychmiast je przerwijmy.