Fizjoterapia to jedna z gałęzi nauk medycznych. Dotyczy ona meczenia poprzez wykorzystanie naturalnie występujących bodźców zewnętrznych. Wykorzystuje się ją, aby poprawić sprawność fizyczną np. po przebytym urazie, operacji czy procesie chorobowym. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat fizjoterapii.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba z wyższym wykształceniem medycznym. W swojej pracy wykorzystuje on różne bodźce fizyczne jak np. gimnastyka lecznicza, laseroterapia, pole elektromagnetyczne itd. Program studiów z fizjoterapii obejmuje przedmioty, których uczą się także pielęgniarki i lekarze.

Pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty z najróżniejszymi dolegliwościami. Między innymi ze złamaniem kości, uszkodzeniem stawów, urazami czaszki, mózgu czy rdzenia kręgowego. Ponadto na terapię zgłaszają się też osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz z osteoporozą. Warto zaznaczyć, że specjalna gałąź fizjoterapii jest także skierowana do najmłodszych. Wrocław fizjoterapia zajmuje się różnymi rodzajami, o których dowiecie się, czytając ten artykuł.

Rodzaje fizjoterapii

Warto zaznaczyć, że fizjoterapię można podzielić ze względu na bodźce na:

  • kinezyterapię (opierającą się na bodźcach związanych z ruchem),
  • masaż leczniczy (opierający się na bodźcach mechanicznych),
  • terapię manualną (opierającą się na bodźcach kinetycznych oraz mechanicznych),
  • balneoterpię (opierającą się na naturalnych czynnikach),
  • klimatoterapię (opierającą się na właściwościach klimatycznych),
  • hydroterepią (opierającą się na kąpielach leczniczych).

To fizjoterapeuta we Wrocławiu ma za zadanie dobrać najlepszą terapię pasującą w danym wypadku. Od tego zależy to, jakie rezultaty się osiągnie. Fizjoterapia jest nieodłączną częścią procesu rehabilitacji i ma ona bardzo duże znaczenie w procesie przywracania sprawności ruchowej.

Specjalista dla najmłodszych

Warto zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem i polecanym przez specjalistów jest regularna wizyta u fizjoterapeuty z noworodkiem. Jest to bardzo ważne i pozwala zadbać o optymalne warunki rozwoju malucha. Dzięki regularnym kontrolom rodzice mogą się przekonać, czy ich pociechy rozwijają się w sposób właściwy bez żadnych zaburzeń.

Wczesna kontrola u fizjoterapeuty pozwala na zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie wczesnych działań, które mogą pozwolić na całkowite pozbycie się problemu i wyrównanie nieprawidłowości.

Jakie działania podejmuje fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapeuta bada m.in. napięcie mięśniowe w poszczególnych częściach ciała. Ma to duże znaczenie przede wszystkim u wcześniaków i dzieci, które trudno dostawić do piersi. Ponadto specjalista może wziąć pod lupę rozwój dziecka. Sprawdzić, czy we właściwym tempie osiąga kolejne umiejętności określone dla jego wieku, a także to czy jakość tych umiejętności jest adekwatna.

Fizjoterapeuta bada odruchy, które występują w określonym przedziale wiekowym i w razie potrzeby, leczy wszelkie nieprawidłowości. Wśród zakresów jego zainteresowania jest także postawa ciała. Specjalista ocenia jej poprawność i diagnozuje ewentualne problemy. Dlatego właśnie tak ważna jest regularna wizyta u fizjoterapeuty.