Jazda na rowerze jest już bardzo popularnym rodzajem aktywności fizycznej. Rower dla wielu z nas stał się sprzętem, bez którego już nie wyobrażamy sobie życia. Służy nam nie tylko do rekreacji i rozrywki, ale również chętnie zamieniamy samochód na rower, jeśli musimy dojechać do pracy czy szkoły. Nic dziwnego, jazda na rowerze ma same zalety!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/zalety-jazdy-na-rowerze/

Pozytywny wpływ na środowisko

Zacznijmy może od tego, że jeżdżąc na rowerze mamy wpływ nie tylko na to, co dzieje się z naszym ciałem, ale również na to, co dzieje się z naszym otoczeniem. A to dziś, gdy klimatolodzy i ekolodzy biją na alarm, ma ogromne znaczenie dla całego środowiska. Wybierając rower jako środek lokomocji, znacznie obniżamy emisję spalin do atmosfery, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza, które jest prawdziwą zmorą naszych czasów.

Biorąc pod uwagę to, że w naszym kraju rowery stają się coraz bardziej popularne, wiele miast i miasteczek inwestuje w ścieżki rowerowe. To zachęca pasażerów komunikacji miejskiej również do tego, aby przesiąść się na dwa kółka. Szczególnie jeśli ścieżki rowerowe prowadzą do miejsc, w których pracujemy lub uczymy się. Ponadto w wielu miastach można również wypożyczyć miejskie rowery. Stacje-wypożyczalnie mieszczą się w najważniejszych miejscach. Wypożyczony w jednym punkcie rower, bez problemu możemy oddać w drugim. Wszystko odbywa się zdalnie – płacimy za pomocą aplikacji, uzyskujemy specjalny kod do odblokowania roweru i możemy jechać, gdzie dusza zapragnie.

Korzyści dla ducha i ciała

O tym, że sport i aktywność fizyczna to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jazda na rowerze wpływa więc pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Przede wszystkim zwiększa produkcję endorfin, hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za utrzymywanie nas w dobrym, pozytywnym nastroju. Pomaga nam zrelaksować się, rozprawić ze stresującymi sytuacjami, odpocząć lub nabrać rozpędu do rozpoczęcia kolejnego dnia.

Jeśli zaś chodzi o wpływ na ciało, rower poprawia krążenie i pracę serca, obniża ciśnienie krwi i pomaga w walce ze złym cholesterolem, oddala ryzyko zawału. Ponadto jazda na rowerze znacznie poprawia wydolność płuc oraz doskonale dotlenia organizm. Wzmacnia też siłę nóg, rozwija mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a dzieci uczy koordynacji i równowagi.

Zobacz też: http://www.totalextreme.pl/jakie-rolki-beda-dla-nas-najlepsze/