Prawie każdy wie, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna często pomaga nie tylko polepszyć stan ciała, ale również umysłu sprawiając, że człowiek staje się szczęśliwszy. Również kobiety w ciąży powinny uprawiać sport, oczywiście w miarę możliwości i zaleceń lekarza. Jakie sporty może uprawiać przyszła mama?

PRZYSZŁA MAMA UPRAWIAJĄCA SPORT

Kobieta będąca w ciąży jest wystawiona na bardzo wiele prób. Stan ten praktycznie zmusza ją do nauczenia się swojego ciała na nowo zarówno, jeśli chodzi o aktywność fizyczną, jak i chwile odpoczynku. Kwestia uprawiania sportu podczas ciąży powinna być przede wszystkim skonsultowana z lekarzem prowadzącym, aby zapobiec problemom, a przede wszystkim nie zagrozić ciąży. W jakich warunkach należy zaprzestać planowania treningów? Jakich sportów unikać?

SPORTY BĘDĄCE ZAGROŻENIEM CIĄŻY

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o przeciwwskazania do uprawiania sportu jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli ten zleci leżenie w łóżku i sporadyczne wstawania, pod żadnym pozorem nie wolno takiej kobiecie ćwiczyć – urodzenie zdrowego potomstwa jest przecież priorytetem. Jeżeli mowa z kolei o sportach zakazanych, to z pewnością należy unikać ćwiczeń, które wymagają użycia dużej siły. Ciężarne panie nie powinny chodzić na siłownię, aerobik, nie mogą również biegać, czy też jeździć konno, bowiem ćwiczenia te angażują wiele partii mięśniowych, które powinny być (w miarę możliwości) w spoczynku.

SPORTY, KTÓRE MOGĄ WYKONYWANIE PRZYSZŁE MAMY

Po przeczytaniu powyższego fragmentu, mogło by się zdawać, że kobieta ciężarna powinna leżeć w łóżku i się z niego nie ruszać. Nic bardziej mylnego. Artykuły znajdujące się w Internecie potwierdzają istnienie paru rodzajów sportu, które są przystępne właśnie przyszłym mamom. Jeżeli lekarz zezwoli, mogą one chodzić na basen, uprawiać jogę oraz, co jest najłatwiej dostępną formą aktywności, spacerować. Wykonywanie innych ćwiczeń, nie angażujących w dużym stopniu mięśni również jest dozwolone. Będąc w domu, kobieta w ciąży powinna dobrze przewietrzyć najpierw pomieszczenie, po czym wykonywać różne ćwiczenia, lecz jedynie te bezpieczne, nie zagrażające ciąży.