Ostroga piętowa potrafi być bardzo uciążliwym schorzeniem. Zazwyczaj dotyka sportowców, ale nie zawsze to ma wpływ. Osoby starsze też są narażone na występowanie ostrogi.
Jak dochodzi do powstania ostrogi piętowej? Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość piętowa łączy się z rozcięgnem podeszwowym. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, mikrourazów lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Dodatkowe kilogramy powodują, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, a przez to rozcięgno piętowe naciąga się. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu powstają mostki wapienne (zwapnienia). Z każdym kolejnym urazem zwapnienie narasta przez co tworzy się narośl i to właśnie nazywamy ostrogą piętową.
Objawami charakteryzującymi ostrogę piętową jest ból pod piętą, który początkowo nasila się rano. Po „rozchodzeniu” ból trochę słabnie, ale wraz z rozwojem stanu zapalnego dokucza nawet w trakcie spoczynku. Znacznie ogranicza on ruchomość okolicy pięty, przez co utrudnia normalne czynności.
Czynniki sprzyjające powstawaniu ostrogi to:
– długotrwała praca stojąca
– płaskostopie podłużne
– nieprawidłowe obuwie
– szpotawość lub koślawość stopy
– brak rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym

Jak leczyć?

Choroba jest trudna w leczeniu, dlatego już samo zmniejszenie dolegliwości jest sukcesem. Niekiedy konieczna jest operacja ostrogi piętowej, ale można jej uniknąć poprzez zastosowanie innych sposobów leczenia. Zabiegi, które pomogą przy ostrodze to ultradźwięki, fizjoterapia, fonoforeza oraz zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Ponadto leczenie ostrogi piętowej można przeprowadzić zastrzykami ze steroidami, ale tylko jeżeli jest to początkowe stadium. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej działają na objawy tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk. Należy pamiętać, że ostroga lubi nawracać.
Bardzo pomocne będą również wkładki wykonane indywidualnie do naszej stopy. Ich zadaniem jest odciążenia miejsca, w którym występuje ostroga.
Jeżeli chodzi o metody domowe, nie ma co się oszukiwać. One nie mają możliwości zlikwidować ostrogę piętową. Żaden krem ani maść nie pomaga, ponieważ na pięcie znajduje się wyściółka tłuszczowa mająca ok. 2 cm grubości z czego wynika, że żaden preparat nie ma szans przeniknąć tak głęboko.

podologwwarszawie.pl