Uprawianie sportów biegowych wymaga doboru właściwego asortymentu, który będzie nam codziennie towarzyszył w trakcie pokonywania nawet bardzo długi i wymagających tras. Konieczne są specjalne buty, odpowiednie koszulki do biegania, akcesoria, getry lub spodnie oraz wiele samozaparcia. Łatwo jest je utracić przez dobór niewłaściwych rzeczy.

Dlaczego wybór koszulek do biegania jest taki ważny?

Wytłumaczenie tych kwestii jest raczej proste. Koszulki do biegania to element bezpośrednio chroniący nasze ciało przed gorącem, zimnem lub wiatrem. Zastosowanie odpowiedniej odzieży poprawia komfort, polepsza osiągi oraz pozwala ochronić zdrowie biegacza, który w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego jest narażony na naprawdę bardzo wiele niekorzystnych czynników. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę i optymalnie dobierać koszulki pod względem parametrów.

Jakie parametry powinna spełniać taka odzież?

Ważne są zastosowane materiały. Dobrze sprawdzają się naturalne materiały, jak choćby bawełna, która wzbogacone są w dodatkowe elementy syntetyczne lub też sama bawełna jest wykonana z użyciem specyficznego splotu. To wszystko przekłada się istotnie na parametry użytkowania danego rodzaju koszulek do biegania i zadowolenie sportowca z użytkowania danej odzieży.

• Istotne jest, aby ubrania dla biegaczy gwarantowały:
• Skuteczne odprowadzanie ciepła,
• Odprowadzanie wilgoci (potu) z powierzchni skóry,
• Wentylację powierzchni skóry,
• Brak ucisku na miejsca krytyczne,
• Komfort i dobre przyleganie do ciała.

Są to takie podstawowe parametry. Realizowane są one poprzez specjalne tkaniny o porowatej lub siateczkowej strukturze, która dzięki wykorzystaniu elastanu i innych włókien jest w stanie ściśle przylegać do ciała biegacza. Z jednej strony poprawia to parametry, z drugiej zaś pozwala zakładać dodatkową odzież sportową np. w okresach zimowych, czy też letnich.

Jakie są podstawowe typy koszulek?

Możliwe jest wykorzystanie standardowych koszulek technicznych, które wykonane są z różnych materiałów. Często są one wzbogacone o specjalne powłoki, co gwarantuje tzw. termo aktywność. Oznacza to, że dobrze izolują one ciepło w zimie – odprowadzając jednocześnie wilgoć na zewnątrz. W lecie natomiast skutecznie pozwalają one oddawać ciepło i pot pojawiający się na skórze, gwarantując stałe warunki termiczne dla biegaczy.

Do treningów popularne są również koszulki do bieganiahttps://www.runnersclub.pl/pol_m_Odziez-do-biegania_Koszulki-9983.html startowe, a więc specjalne podkoszulki. Są one wykonane w podobny sposób i szczególnie sprawdzają się w miesiącach letnich. W zimie używać można termoaktywnych lub bawełnianych koszulek z długim rękawem.