Ilość ludzi, którzy pokochali bieganie z roku na rok rośnie. Co za tym idzie rynek obuwia sportowego cały czas ewoluuje i podsuwa potencjalnym klientom coraz to nowe rozwiązania. Czy zatem istnieje coś takiego jak buty do biegania idealne do każdej nawierzchni?

Jakie buty do biegania w terenie?

Konstrukcja butów terenowych skupia się przede wszystkim na odpowiedniej podeszwie, która powinna być grubsza i posiadać odpowiedni bieżnik. Specjalne wzmocnienia znajdują się także na przedniej części buta. Z racji tego, że biegając w terenie buty narażone są na większe działanie warunków zewnętrznych i zanieczyszczeń, materiał, z którego wykonane są buty trailowe jest trwalszy i nieco grubszy od zastosowanego w butach do biegania po asfalcie.

Podstawowe funkcje butów trailowych to:

  • Zagwarantowanie maksymalnej przyczepności
  • Ochrona przed przedostawaniem się nieczystości do środka buta
  • Ochrona przed przedostaniem się wilgoci z zewnątrz do środka
  • Ochrona i stabilizacja stopy

Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie są z reguły lżejsze od butów do biegania w terenie. Charakteryzują się też większą amortyzacją, co związane jest z twardą nawierzchnią, która sama nie amortyzuje uderzenia stopy o podłoże. Takie rozwiązanie chroni stawy przed kontuzjami. Wybierając idealne buty do biegania po asfalcie warto też zwrócić uwagę na indywidualne dopasowanie do stopy, by zapewnić stabilizację.

Buty do biegania skrojone indywidualnie- czy to ma sens?

Oczywiście! Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście posiadanie butów do biegania dedykowanych do nawierzchni, na jakiej będziemy trenować. Czyli posiadanie butów do biegania po asfalcie i butów do biegania w terenie.

Takie rozwiązanie zapewnia nam wygodę, komfort dla stopy, a przede wszystkim lepsze osiągnięcia sportowe. Im lepiej dopasowane obuwie biegowe do nawierzchni, na której trenujemy, tym mniejsze ryzyko kontuzji spowodowanej:

– przeciążeniem stawów

– nieodpowiednim rozłożeniem ciężaru

– brakiem przyczepności

– niewłaściwą amortyzacją

Zasadne staje się stwierdzenie, że powinniśmy mieć kilkanaście rodzajów butów do biegania. I tak i nie… Wszystko zależy od tego, ile i jak intensywnie trenujesz. Oczywiście nie stanie się nic, jeśli wybiegniesz w butach do biegania po twardej nawierzchni kilka razy na wyznaczoną w lesie ścieżkę. Niestety uczucie dyskomfortu i możliwość kontuzji będą o wiele większe, jeśli w „asfaltówkach” pójdziesz biegać np. w góry.

Podsumowując, jeśli zajmujesz się bieganiem amatorsko, a nie obce są Ci nawierzchnie o których pisaliśmy, wybierz buty uniwersalne lub do nawierzchni twardej. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli butów odpowiednich do biegania po różnorodnych nawierzchniach. Decyzję o korzystaniu z tego rozwiązania powinien podjąć każdy indywidualnie. Najlepiej je wypróbować i porównać z komfortem biegu w obuwiu dedykowanym do nawierzchni.

Jeśli jednak trenujesz bieganie profesjonalnie, NIE RYZYKUJ! Oszczędność na jednej parze butów trailowych może się przełożyć na długie miesiące rehabilitacji, jeśli poślizgniesz się w terenie i doznasz kontuzji. Szanuj swoje zdrowie, wybierz buty dedykowane do nawierzchni, po której biegasz.