niedziela, maj 22, 2022

Skuteczne taśmy oporowe

0
taśmy oporowe

Taśmy oporowe to doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących sportowców, jak i dla doświadczonych osób. W tym wypadku możemy znacznie wzmocnić mięśnie i skorzystać z jeszcze lepszego treningu. Jak wybrać gumy do ćwiczeń? Co oferuje rynek? Jakie rozwiązanie da nam komfort? O czym pamiętać podczas zakupu? Co dają taśmy oporowe?

Funkcjonalne taśmy oporowe

Taśmy tego typu pozwalają wykonywać ćwiczenia o różnym stopniu trudności. Nie musimy martwić się zakupem drogiego sprzętu i wydawanie sporej ilości gotówki. Gumy do ćwiczeń wyglądają niepozornie, ale mogą zdziałać bardzo wiele. Wykorzystamy je w domu, na siłowni, na hali sportowej i na zewnątrz. Produkty są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a podczas zakupu trzeba pamiętać o kilku cechach. Najważniejsze z nich to szerokość, materiał i maksymalny opór. Jeśli zajmujemy się profesjonalnie treningami, dobierzmy różne kolory, jakie urozmaicą prowadzone zajęcia.

Szeroki wybór

Taśmy oporowe przyjmują wiele szerokości. Możemy liczyć na różnorodne kolory, co często wynika z oferty producentów. Szerokość 13 mm jest odpowiednia do ćwiczeń z obciążeniem małym, jakie liczy do 9 kilogramów. Najszersze taśmy mają ponad 8 cm i pozwalają na postawienie oporu nawet do 70 kg. Szeroka oferta sprawia, że każdy dobierze to, co spełni jego oczekiwania. Dzięki taśmom nasze treningi będą jeszcze bardziej efektywne. Gumy do ćwiczeń są powszechnie używane na zajęciach fitness, treningach aerobowych, w rehabilitacji i ogólnych ćwiczeniach na rozwój całego ciała. To prosty i łatwo dostępny sprzęt fitness, który wykorzystamy w wielu miejscach. Co ciekawe, gumy są lekkie i nie zajmują wiele miejsca.

Wiele zalet

Nowoczesne taśmy oporowe mają wiele zalet i pozwalają trenować wszystkie mięśnie ciała. Stawiają one opór, dlatego ciało jest zmuszone do jeszcze większej pracy podczas ćwiczeń. Trening z kolei da nam szybsze i lepsze efekty, co docenią sportowcy. Gumami możemy owijać nogi, ręce i tułów. Szerokie spektrum zastosowania daje wiele możliwości. Taśmy warto zakupić wtedy, gdy chcemy schudnąć i wymodelować sylwetkę. Parametry techniczne gum oporowych powinny być zgodne z naszymi oczekiwaniami. Gdzie znajdziemy taśmy oporowe? Dobra jakość i atrakcyjna cena pozwolą nam przez długi czas cieszyć się sprzętem fitness. Zakupu dokonamy w sklepie online, gdzie bogata oferta przyprawia o zawrót głowy. W tym miejscu, bez wychodzenia z domu, każdy miłośnik sportu znajdzie coś dla siebie. Od tej pory ćwiczenia dadzą szybkie i wymarzone efekty.

Kanałowe leczenie zęba — ABC najważniejszych informacji

0
Kanałowe leczenie zęba

Leczenie kanałowe jest dziś jedną z najchętniej wybieranych form terapii uzębienia. W przypadku wielu zębów często najlepszym i jedynym dostępnym rozwiązaniem okazuje się właśnie oczyszczenie kanałów i ich wymiana na sztuczne. Wbrew pozorom, leczenie takie jest całkowicie bezbolesne, a naprawiony w ten sposób ząb może pełnić swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. Poniżej przybliżamy temat leczenia kanałowego, przedstawiamy jego poszczególne etapy oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto zdecydować się na tę formę leczenia. 

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja — pomoc w ratowaniu zęba 

Stany zapalne w obrębie uzębienia to coś, czego doświadczyło wielu z nas. Gdy stan zapalny rozwija się także w obrębie miazgi oraz sięga do podstawy zęba, wówczas mogą pojawiać się bardzo intensywne doznania bolesne. To właśnie ból zęba skłania nas zazwyczaj do sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. Niestety, ale często jest to ość późny etap rozwoju zakażenia, na którym jedyną opcją ratowania zęba pozostaje jego endodoncja. Lepiej jednak sięgać po pomoc dentysty wcześniej, gdy na powierzchni zęba zauważysz wyraźne ubytki lub zaciemnione plamy, świadczące o rozwoju szkodliwych procesów. 

Również inne problemy w obrębie uzębienia mogą być przyczyną sięgnięcia po leczenie kanałowe. Wymienić należy, chociażby sytuację wielokrotnego leczenia tego samego zęba, w którego rezultacie jego ubytki zostają kilkakrotnie oczyszczone i poszerzone. Warto też wspomnieć o sytuacji pęknięcia lub złamania zęba, rozwoju ropienia od zębowego, martwicy, zapalenia okostnej. 

Leczenie kanałowe i jego przebieg 

Na czym polega leczenie kanałowe? Uogólniając, można powiedzieć, że polega na usunięciu ze struktury zęba miazgi, w której znajdują się bakterie oraz różnorodne związane z ich aktywnością toksyny. Po oczyszczeniu wnętrza zęba jest on dokładnie odkażany, a następnie wypełniany specjalną substancją. Jest ona całkowicie zgodna biologicznie z miazgą zębową. Jeśli doszło dodatkowo do zniszczenia innych tkanek zęba, konieczne może okazać się ich odbudowanie, z wykorzystaniem specjalistycznej protetyki. 

Ważnym etapem, następującym po oczyszczeniu miazgi zęba, jest oczyszczenie jego kanałów. Rozpoczyna się to od ich całkowitego udrożnienia. Pozbawione są wszelkich tkanek, a także unerwienia. Oznacza to, że po zakończeniu zabiegu, ząb nie będzie w stanie odczuwać bólu, a tym samym powodować wcześniejszych dolegliwości. 

Na koniec leczenia kanałowego dochodzi do wypełnienia struktury zęba, nadając mu formę podobną do wyjściowej. Warto też podkreślić, że leczenie przeprowadza się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, co pozwala na całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych doznań w trakcie trwania zabiegu. 

W poszukiwaniu profesjonalnego leczenia kanałowego 

Endodoncja jest oferowana w niemal każdym gabinecie stomatologicznym w naszym kraju. Jakość wykonywanych usług może się jednak różnić pomiędzy poszczególnymi placówkami. Dlatego w trakcie przeglądania ofert polecamy zwrócić uwagę, czy dany gabinet oferuje wykonanie zdjęcia RTG. Przed rozpoczęciem leczenia. Pomocna może okazać się także zmniejszona liczba wizyt — niekiedy wystarczą zaledwie 2 lub 3, by leczenie zostało ukończone. 

Dentysta Skawina to wybór wielu osób, poszukujących profesjonalnego i stosunkowo taniego leczenia. Warto podkreślić, że ceny usług mogą drastycznie różnić się pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi a otaczającymi je mniejszymi miejscowościami. Dlatego często wystarczy sięgnąć po ofertę gabinetu oddalonego o zaledwie kilkanaście kilometrów, by móc znacząco zaoszczędzić na wykonaniu leczenia.

Trening ze sztangą

0
Trening ze sztangą

Trening na siłowni to dla wielu osób jedno z codziennych wyzwań. Wśród wielu różnorodnych ćwiczeń, które możemy tam wykonywać, bardzo popularne są ćwiczenia ze sztangą. Przyjrzyjmy się im bliżej: czemu warto się zdecydować właśnie na nie i w jaki sposób wybrać gryf, który może być idealnym krokiem do rozpoczęcia swojej przygody ze sztangą.

Zalety treningu wykorzystującego sztangę

Zacznijmy od rozpatrzenia, dlaczego właśnie trening ze sztangą jest tak chętnie wybierany przez wiele osób. Przede wszystkim sztanga doskonale nadaje się do zmniejszenia wagi. Jeśli więc udajemy się na trening na siłowni z myślą o tym, aby pozbyć się kilku nadmiarowych kilogramów, doskonale sprawdzi się w tym celu właśnie obciążenie na gryfie, które dodamy do serii składającej się z kilku ćwiczeń różnego rodzaju.

Co więcej, ćwiczenia ze sztangą jednocześnie rozwijają też wybrane partie mięśni, co wspomaga budowanie idealnej, atletycznej sylwetki. Wpływa korzystnie na rozbudowę mięśni znajdujących się szczególnie licznie w górnej partii ciała: barków, ramion i klatki piersiowej, co na pewno będzie zaletą dla wielu mężczyzn, a także niejednej kobiety. Jednocześnie gryf z obciążeniem pomoże w zwiększeniu wydolności i ruchomości stawów.

Zacznij powoli, skończ jako mistrz

Decydując się na jakiś rodzaj ćwiczeń z reguły lubimy widzieć szybkie postępy. Może to być przybywająca tkanka mięśniowa, wyraźnie widoczne odchudzanie albo poprawa ogólnej wydolności. Niezależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, zawsze lubimy dochodzić do niego małymi kroczkami, które pozwalają na osiągnięcie perfekcji przy tak samo wysokiej motywacji przez cały czas.

Sztanga sprawdza się w tym przypadku idealnie, ponieważ pomaga nam łatwo kontrolować postępy. Ćwiczenia możemy zacząć od podnoszenia samego gryfu, a następnie wystarczy dokładać do niego stopniowo kolejne talerze z obciążeniem, podnosząc poziom wyzwania. Z pewnością obserwowanie tego, jak z każdym tygodniem możemy dźwignąć więcej, sprawi każdemu z nas przyjemność.

Odpowiedni gryf to podstawa

Istnieje wiele różnych rodzajów gryfów, a skoro zazwyczaj to od niego rozpoczynamy przygodę ze sztangą, warto zastanowić się, który z nich wybrać. Różne ich typy można obejrzeć i poznać bliżej na stronie: https://thornfit.pl/sprzet/sprzet-gryfy/.

Jednym z najczęściej wybieranych jest profesjonalny gryf olimpijski, który zapewnia efektywny rozwój wszystkich partii mięśni. Umożliwia rozwój mięśni ramion, barków i klatki piersiowej, a nawet – podczas stosowania odpowiednich ćwiczeń – mięśni nóg. Z tego powodu jest idealny dla osób, którym zależy na różnorodności i uniwersalności.

Jednak nie tylko typ gryfu ma znaczenie. Również jego wielkość i waga będą bardzo znaczące i przełożą się na to, jakie efekty uda się osiągnąć. Co równie ważne, każdy gryf powinien cechować się solidnym wykonaniem, które zabezpieczy przed jego uszkodzeniem i wypadkiem podczas treningu.

Wybieramy odżywkę białkową: izolat czy koncentrat?

0
Wybieramy odżywkę białkową: izolat czy koncentrat

Białko jest nam niezbędne do życia! Wiele osób aktywnych fizycznie w celu pokrycia zwiększonego zapotrzebowania na białko sięga po odżywki białkowe. Na rynku znajdziemy różne formy „białka w proszku”. Najpopularniejsze są izolaty i koncentraty. Czym się różnią? I którą odżywkę wybrać?

Odżywka białkowa – świetny sposób na pokrycie zapotrzebowania na proteiny

Odżywki białkowe mogą stanowić doskonałe urozmaicenie diety. Przede wszystkim znakomicie sprawdzają się u osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko. Mowa przede wszystkim o osobach aktywnych fizycznie, które muszą spożywać nawet 2 g białka na każdy kilogram masy ciała. Zjedzenie tak dużej ilości protein może być dla wielu wyzwaniem. Odżywka białkowa rozwiązuje ten problem. Odżywkę można dodać do owsianki, omleta czy innego słodkiego posiłku bądź rozrobić z mlekiem/wodą i pić w formie shake’ów między posiłkami.

Najpopularniejszym źródłem protein jest białko serwatkowe, czyli białko pochodzenia zwierzęcego, otrzymywane z serwatki. Wyróżnimy koncentrat i izolat białka serwatkowego. Czym różnią się od siebie te formy?

Kilka słów o koncentracie białka serwatkowego

Koncentrat białka serwatkowego to najczęściej spotykany rodzaj protein. Koncentrat zawiera około 80% białka (21-25 g) i około 130 kcal w jednej porcji. Pozostałą część składu stanowią węglowodany, tłuszcze i woda. Im więcej węglowodanów znajduje się w produkcie, tym wyższą ma kaloryczność. Czas wchłaniania takiego białka wynosi od 1 do 3 godzin. Koncentrat białka może być świetnym rozwiązaniem. Grunt to wybrać produkt znanej marki, stworzony ze składników pochodzących ze sprawdzonego źródła. Przykładem takiego białka jest Natural Whey Protein Concentrate firmy Olimp Sport Nutrition. Oferowany produkt wyróżnia się doskonałą jakością. Ma niską zawartość tłuszczu i cukru. W porcji 35 g produktu znajduje się aż 27 g czystego białka! Białko doskonale nadaje się do budowy masy mięśniowej.

Czym dokładnie jest izolat białka serwatkowego?

Obok koncentratu jest najpopularniejszym rodzajem białka. Izolat cechuje się bardzo wysoką zawartością „czystych protein” – około 85-90%. Tłuszcze i węglowodany są ograniczone do minimum. Izolat doskonale się wchłania i jest lekkostrawny, dzięki czemu nie obciążą układu pokarmowego. Pozwala w łatwy i szybki sposób uzupełnić niedobór aminokwasów egzogennych. Ponadto rozpuszcza się najlepiej ze wszystkich rodzajów białek.

Na stronie olimpstore.pl dostępny jest dobrej jakości izolat białka serwatkowego. Propozycją jest produkt zawierający aż 87 g protein w 100 g produktu. Zawartość węglowodanów i tłuszczów jest znikoma. 

Co wybrać: izolat czy koncentrat?

Zarówno koncentrat, jak i izolat białka serwatkowego stanowią doskonałe źródło łatwo przyswajalnych protein. Izolat wchłania się szybciej i ma wyższą zawartość białka, w związku z czym jest odpowiedni dla osób będących na diecie redukcyjnej. Natomiast koncentrat przede wszystkim polecany jest tym osobom, których celem jest budowa masy mięśniowej.

Odbudowa i ochrona męskiej skóry twarzy – jak robić to dobrze?

0
męskie kosmetyki do twarzy

Rynek kosmetyków dla mężczyzn cały czas się rozwija, czego najlepszym potwierdzeniem jest coraz większa liczba produktów dostępnych w sklepach. Z ich jakości bywa jednak różnie, dlatego tak ważna wydaje się właściwa selekcja konkretnych rozwiązań.

Tyczy się to także rozmaitych kremów do twarzy, które z założenia mają być niezwykle korzystne dla skóry, jednak w praktyce czasem okazują się niewystarczające. Oczywiście nie oznacza, że wszystkie męskie kosmetyki do twarzy stwarzają takie zagrożenie. Chodzi wyłącznie o to, aby przed podjęciem decyzji o zakupie w sposób precyzyjny ocenić poszczególne produkty. Przede wszystkim na podstawie zastosowanych składników, jak również skuteczności i bezpieczeństwa ich działania.

Kremy do twarzy – co warto kupić?

Na samym początku trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób powinny działać tego typu kosmetyki. Biorąc pod uwagę szereg negatywnych czynników, jakie mogą oddziaływać na skórę twarzy, kluczowa wydaje się skuteczna ochrona. Przed czym? Między innymi przed zanieczyszczeniami środowiska, skrajnymi temperaturami i promieniowaniem UV.

Dobry krem powinien więc zawierać filtr UV SPF15, a także składniki zabezpieczające skórę przed wysuszaniem, utratą kolorytu i elastyczności. Spore znaczenie mają ponadto składniki nawilżające.

To oczywiście nie koniec. Zwłaszcza dla osób ze zniszczoną lub osłabioną skórą twarzy. Warto dobierać bowiem kosmetyki zapewniające intensywną odbudowę i regenerację. Dzięki nim eliminowane są nieestetyczne zmiany, a skóra zostaje w odpowiedni sposób odżywiona. Ma to, rzecz jasna, przełożenie na jej kondycję oraz wygląd. Tego typu właściwościami często wyróżniają się specjalne kremy na noc, które z pewnością warto mieć przy sobie. Tym bardziej że redukują one oznaki zmęczenia.

Jak widać, zadań do spełnienia jest w tym przypadku bardzo dużo. Ostateczny wybór powinien być więc dobrze przemyślany. Najlepiej przeanalizować rynek, a następnie porównać ze sobą konkretne rozwiązania. Szczególnie dobrze pod tym względem sprawdzają się zestawy kosmetyków, takie jak true day & night complete skin care set, w skład którego wchodzi zarówno krem na dzień, jak i na noc.

Produkty tego typu powstają na bazie dokładnie przetestowanych składników aktywnych, elementów naturalnych, jak również specjalnych formuł. Sprawia to, że gwarantują one spełnienie wszystkich wymagań, o których była mowa powyżej. Co więcej, zdradzają one właściwości przeciwzmarszczkowe i antystarzeniowe.

Cytrulina – by nie czuć zmęczenia

0
Cytrulina

Jak zwiększyć masę mięśniową? Odpowiednia dieta i ćwiczenia to podstawa, ale warto wspomóc je suplementacją. Najlepiej taką, która zmniejszy zakwasy po treningu i pomoże pozbyć się toksyn. Poznaj właściwości cytruliny.

Czym jest cytrulina?

Cytrulina to związek chemiczny, który zwiększa ogólną wydolność organizmu. Posiada ona wiele właściwości zdrowotnych. Ponadto zwiększa pompę mięśniową i zmniejsza ilość kwasu mlekowego w organizmie. Dlatego zmniejsza zakwasy mięśni po treningu. Dzięki zażywaniu cytruliny zmniejszamy uczucie zmęczenia i poprawia wytrzymałość organizmu podczas treningu. Co więcej, zmniejszamy też ilość odczuwanego bólu mięśniowego. Dzięki temu, że cytrulina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi do mięśni.

Jabłczan cytruliny

To suplement diety, który wspiera naturalne procesy powstawania tlenku azotu. Dzięki temu nie tylko wzmaga regenerację mięśni i niweluje uczucie zmęczenia, ale też przyspiesza proces zdrowienia. Dlatego stosują go zawodowi sportowcy. Jednak jest on równie bezpieczny dla amatorów, którzy dbają o swoje ciało i organizm. Cytrulina nie wykazuje bowiem na niego żadnego negatywnego wpływu. Cytrulinę w skoncentrowanej, wysoce przyswajalnej dawce możesz znaleźć w suplementach. Na przykład w mieszankach przed treningowych. W dni bez treningu możesz dostarczać ją na przykład jedząc arbuzy. Chociaż dostarczana w ten sposób ilość cytruliny jest nieporównywalnie mniejsza niż w suplementach. Dlatego jest niewystarczająca przy znacznym wysiłku fizycznym. Z kolei stosowanie jabłczanu cytruliny w znacznym stopniu sprzyja wysiłkowi.

Jak to działa?

Suplementacja cytruliny przyczynia się do powstania tlenku azotu, co z kolei powoduje powstawanie tzw. „pompy mięśniowej”. Dzięki temu wpływa na skurcz włókien mięśniowych i reguluje przepływ krwi. Dlatego zapobiega rozpadowi tkanki mięśniowej i zmniejsza ból przy intensywnym treningu. Warto wspomnieć, że suplementy cytruliny występują zwykle w dwóch postaciach L-Cytruliny i właśnie jabłczanu. Chociaż obie sprzyjają intensywnym wysiłkom to dużo większy wpływ na mięśnie ma właśnie jabłczan.

Korzyści ze stosowania jabłczanu cytruliny

Oprócz tego, że cytrulina zwiększa wytrzymałość organizmu podczas wysiłku fizycznego, to także usprawnia funkcjonowanie metabolizmu. Stosowanie przed treningiem umożliwia wykonywanie bardziej wymagających ćwiczeń. Z kolei stosowanie cytruliny po treningu wspomaga regenerację mięśni. Dlatego jej stosowanie odgrywa ważną rolę dla naszego stanu zdrowia, oraz może znacząco pomóc w zbudowaniu masy mięśniowej.

Fizjoterapia – co warto wiedzieć?

0
Fizjoterapia

Fizjoterapia to jedna z gałęzi nauk medycznych. Dotyczy ona meczenia poprzez wykorzystanie naturalnie występujących bodźców zewnętrznych. Wykorzystuje się ją, aby poprawić sprawność fizyczną np. po przebytym urazie, operacji czy procesie chorobowym. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat fizjoterapii.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba z wyższym wykształceniem medycznym. W swojej pracy wykorzystuje on różne bodźce fizyczne jak np. gimnastyka lecznicza, laseroterapia, pole elektromagnetyczne itd. Program studiów z fizjoterapii obejmuje przedmioty, których uczą się także pielęgniarki i lekarze.

Pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty z najróżniejszymi dolegliwościami. Między innymi ze złamaniem kości, uszkodzeniem stawów, urazami czaszki, mózgu czy rdzenia kręgowego. Ponadto na terapię zgłaszają się też osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz z osteoporozą. Warto zaznaczyć, że specjalna gałąź fizjoterapii jest także skierowana do najmłodszych. Wrocław fizjoterapia zajmuje się różnymi rodzajami, o których dowiecie się, czytając ten artykuł.

Rodzaje fizjoterapii

Warto zaznaczyć, że fizjoterapię można podzielić ze względu na bodźce na:

 • kinezyterapię (opierającą się na bodźcach związanych z ruchem),
 • masaż leczniczy (opierający się na bodźcach mechanicznych),
 • terapię manualną (opierającą się na bodźcach kinetycznych oraz mechanicznych),
 • balneoterpię (opierającą się na naturalnych czynnikach),
 • klimatoterapię (opierającą się na właściwościach klimatycznych),
 • hydroterepią (opierającą się na kąpielach leczniczych).

To fizjoterapeuta we Wrocławiu ma za zadanie dobrać najlepszą terapię pasującą w danym wypadku. Od tego zależy to, jakie rezultaty się osiągnie. Fizjoterapia jest nieodłączną częścią procesu rehabilitacji i ma ona bardzo duże znaczenie w procesie przywracania sprawności ruchowej.

Specjalista dla najmłodszych

Warto zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem i polecanym przez specjalistów jest regularna wizyta u fizjoterapeuty z noworodkiem. Jest to bardzo ważne i pozwala zadbać o optymalne warunki rozwoju malucha. Dzięki regularnym kontrolom rodzice mogą się przekonać, czy ich pociechy rozwijają się w sposób właściwy bez żadnych zaburzeń.

Wczesna kontrola u fizjoterapeuty pozwala na zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie wczesnych działań, które mogą pozwolić na całkowite pozbycie się problemu i wyrównanie nieprawidłowości.

Jakie działania podejmuje fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapeuta bada m.in. napięcie mięśniowe w poszczególnych częściach ciała. Ma to duże znaczenie przede wszystkim u wcześniaków i dzieci, które trudno dostawić do piersi. Ponadto specjalista może wziąć pod lupę rozwój dziecka. Sprawdzić, czy we właściwym tempie osiąga kolejne umiejętności określone dla jego wieku, a także to czy jakość tych umiejętności jest adekwatna.

Fizjoterapeuta bada odruchy, które występują w określonym przedziale wiekowym i w razie potrzeby, leczy wszelkie nieprawidłowości. Wśród zakresów jego zainteresowania jest także postawa ciała. Specjalista ocenia jej poprawność i diagnozuje ewentualne problemy. Dlatego właśnie tak ważna jest regularna wizyta u fizjoterapeuty.

Czy warto stosować odżywki białkowe?

0
Czy warto stosować odżywki białkowe

Organizm to machina, która do sprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Jednym z nich jest białko. Osoby aktywne fizycznie w celu uzupełnienia białka często sięgają po odżywki białkowe. Czym są odżywki białkowe? I czy warto je stosować?

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowe to produkty, których zadaniem jest uzupełnienie diety w łatwo przyswajalne białko. Głównym składnikiem preparatów jest oczywiście białko. Najbardziej skoncentrowane odżywki mają ponad 90% białka (zwykle od 93 do 98%). Obok białka w preparatach znajdują się węglowodany, tłuszcz, woda i sole mineralne. Odżywka może stanowić dodatek do jedzenia. Niektórzy stosują ją jako zamiennik tradycyjnych posiłków – np. zaraz po treningu.

Rola białka w organizmie

Białko jest jednym z najważniejszych związków w ludzkim organizmie. Bierze udział w procesach rozwoju i regeneracji tkanek, komórek i narządów. Ponadto uczestniczy w transportowaniu tlenu do komórek, a także jest niezbędne w procesie wymiany informacji między komórkami. 

Białka zbudowane są z mniejszych cząsteczek zwanych aminokwasami. Aminokwasy dzielimy na endogenne i egzogenne. Pierwsze z nich są syntetyzowane przez organizm, drugie zaś powinniśmy dostarczyć wraz z pożywieniem. Dorosły człowiek potrzebuje min. 0,8 g białka na każdy kilogram masy ciała. U osób aktywnych fizycznie i sportowców zapotrzebowanie jest znacznie większe. 

Kiedy odżywka się sprawdzi?

Zapotrzebowanie na białko u osoby trenującej sporty wytrzymałościowe wynosi około 1,4 g/kg masy ciała, u sportowa siłowego zaś nawet 2 g/kg masy ciała. Pokrycie tak dużego zapotrzebowania na białko może być dla niektórych problematyczne. Odżywka białkowa rozwiązuje ten problem. Proszek można dodać do omleta, owsianki czy innego słodkiego posiłku. Odżywka nie tylko uzupełni dietę w cenne, łatwo przyswajalne białko, ale także nada jedzeniu smaczny, słodki posmak. Białko można przygotować również w formie koktajlu (z mlekiem lub wodą). Jest to świetny sposób na szybką przekąskę między posiłkami. Białko w formie koktajlu spożyte po treningu przyspiesza procesy regeneracyjne mięśni.

Odżywki białkowe to również dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie spożywają mięs, jaj, twarogu czy innych produktów zawierających dużo białka, a przez to narażone są na niedobory tego cennego makroskładnika. 

Jak wybrać białko?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje odżywek białkowych. Za najlepsze uznawane są produkty zawierające białko pochodzenia zwierzęcego. Ceni się je za dobrą przyswajalność białka i wartość biologiczną. Do najpopularniejszych zaliczamy białek pochodzenia zwierzęcego:

 • koncentrat białka serwatkowego – zawiera około 80% czystego białka, 
 • izolat białka serwatkowego – ma wyższe stężenie białka (ok. 90%) oraz mniej tłuszczów i węglowodanów niż koncentrat. 

Alternatywą dla białka serwatkowego jest białko roślinne – szczególnie polecane wegetarianom i weganom. Warto mieć na uwadze, że białko roślinne nie jest pełnowartościowe. Takie odżywki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie odpowiednio zbilansowanej diety.

Nie bez znaczenia jest również smak odżywki. Tu warto kierować się swoimi preferencjami. Producenci oferują nam bowiem niezwykłą różnorodność wersji smakowych odżywek – od wanilii, przez kokos czy ciasteczko, aż do najróżniejszych smaków owocowych. Do grona najpopularniejszych bez wątpienia zaliczymy białko czekoladowe. Dobrej jakości białka o smaku czekolady znaleźć można na stronie https://www.activlab.pl/bialko-czekoladowe. Marka ActivLab oferuje koncentraty i izolaty białka serwatkowego, a także białka roślinne (np. sojowe) o doskonałej jakości i fenomenalnym smaku. Na stronie dostępne są także odżywki w innych smakach.

Czy warto stosować odżywki białkowe? Oczywiście! Białko smakowe może stanowić ciekawe – a przy tym smaczne – urozmaicenie zbilansowanej diety.

Akcesoria do wanny dla dzieci – czy to dobry pomysł na prezent?

0
Akcesoria do wanny

Pojawienie się nowego członka rodziny to bardzo często duże wydarzenie dla krewnych oraz bliskich znajomych świeżo upieczonych rodziców. Jeśli więc w gronie Twoich najbliższych urodziło się dziecko lub dopiero ma przyjąć na świat, może to oznaczać, że będziesz brać udział w wydarzeniach takich jak baby shower, chrzest czy urodziny. Co za tym idzie, maluszkowi będzie trzeba kupić prezent. Czy akcesoria do wanny dla dzieci sprawdzą się w tej roli? A może lepiej po prostu wybrać misia czy pluszowego króliczka? Podpowiedź zamieszczamy poniżej.

Akcesoria do wanny dla dzieci – lepsze niż zabawki?

Z pewnością chcesz, aby po przekazaniu Twojego podarku na twarzy malucha zagościł uśmiech. Dlatego też na pewno myślisz, że maskotka czy interaktywna zabawka będzie o wiele lepszym prezentem niż akcesoria do wanny dla dzieci. Bierz jednak pod uwagę, że pewnie nie jesteś jedyną osobą, która postanowi kupić pluszaka i podobnych zabawek pociecha może mieć już dużo. Poza tym, do zestawu kąpielowego również można dobrać gumową kaczuszkę albo wodoodporną książeczkę. Taki prezent przynajmniej nie będzie jednym z wielu leżących w bawialni bibelotów.

Akcesoria do wanny dla dzieci – praktyczne prezenty są w cenie

Chociaż wiele osób lubi niespodzianki to jednak młodzi rodzice z pewnością docenią Twój gest, nawet jeśli niedyskretnie zapytasz ich, czego potrzebują. Niestety bardzo często okazuje się, że zapewnienie maluchowi wszystkiego co niezbędne, potrafi bardzo mocno nadszarpnąć domowy budżet. Wsparcie w postaci przyborów do higieny, pieluszek czy akcesoriów do wanny dla dzieci, bardzo często okazuje się dużo milej widziane niż kolejna przytulanka. Tutaj https://mobilnirodzice.pl/Kapiel-c170 możesz znaleźć wiele praktycznych pomysłów na prezent, które nieco ułatwią życie rodzicom malucha. Zwróć uwagę na przykład na urocze i mięciutkie okrycia kąpielowe wykonane z naturalnej bawełny. Dobrym wyborem jest także fotelik do wanny o właściwościach antypoślizgowych. Kolory i wzory akcesoriów można dobrać zgodnie z preferencją malucha.

Dlaczego warto biegać? Powody zdrowotne i nie tylko

0
Dlaczego warto biegać

W bieganiu jest wiele pozytywnych rzeczy, które mogą nas zachwycić, dać poczucie spełnienia, a także poprawić kondycję. Możemy korzystać z niego zupełnie rekreacyjnie, ale też postawić swoje stopy na linii startu i spróbować sił w ultramaratonie czy biegu górskim. Dlaczego warto zainteresować się tą dyscypliną sportu?

 1. Dlaczego warto zacząć przygodę z bieganiem?
 2. Bieganie ultra i standardowych maratonów – największe zalety pod kątem zdrowia
 3. Biegi ultra – największe zalety pod kątem psychologicznym
 4. Dlaczego warto wziąć udział w biegu ultra?

Dlaczego warto zacząć przygodę z bieganiem?

Regularne uprawianie sportu ma wiele zalet, począwszy od pozytywnego wpływu na nasze zdrowie a skończywszy na większej ilości energii, jaką mamy do dyspozycji na co dzień. Jedną z najpopularniejszych aktywności, jakie wiele osób wykonuje na co dzień, jest bieganie, zarówno na krótszych dystansach, jak i w wydaniu długodystansowym. Biegacze ultra, jak i tacy bardziej „niedzielni” mogą cieszyć się wieloma plusami, jakie ten sport ze sobą niesie. Bieg pozwala nam bowiem nie tylko na poprawienie fizycznej kondycji, ale umożliwia również odpoczynek dla naszego umysłu.

Bieganie ultra i standardowych maratonów – największe zalety pod kątem zdrowia

Jedną z największych zalet pod względem zdrowia, jaką możemy wynieść z tej aktywności fizycznej jest poprawa wydolności i wsparcie układu krążenia. Aby przebiec pierwszy maraton – czy jakikolwiek dystans – każdy z biegaczy potrzebuje energii i organizmu pracującego na najwyższym poziomie wydajności. Jeżeli nie zrezygnujemy z tego sportu, z czasem nasze serce i płuca  będą coraz sprawniejsze, dzięki czemu będziemy w stanie biegać dłużej i szybciej. Jest to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia, jak i na utratę wagi, jeżeli planujemy pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. W takim przypadku powinniśmy jednak zwrócić uwagę, aby nie nadwerężyć naszych stawów.

Biegi ultra – największe zalety pod kątem psychologicznym

Treningi z biegania mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również i na umysł. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu czujemy się pełni energii, zadowoleni i pogodniejsi. Jeżeli lubimy sobie stawiać małe cele na początku każdego treningu, może być to również bardzo przyjemny sposób na rozpoczęcie dnia. Zdobywanie coraz to nowych osiągnięć lub przezwyciężanie trudności pomoże nam również poprawić swoją samoocenę i zbudować silniejszą osobowość. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie IroMan.

Dlaczego warto wziąć udział w biegu ultra?

Chociaż bieganie już samo w sobie jest bardzo przyjemne i wielu z nas sprawia autentyczną radość, nie ma nic lepszego niż zmierzenie się samemu ze sobą w naprawdę trudnym wyzwaniu. Dlatego właśnie warto zapisać się na maraton górski, a może nawet pierwszy bieg ultra. Podczas takich wydarzeń mamy możliwość poznać innych ludzi, którzy podzielają naszą pasję, a także sami sprawdzimy się w czymś trudniejszym, niż standardowy trening na kilka kilometrów. Pierwsze ultra biegi mogą być wymagające, a nawet wydawać nam się niemożliwymi, jednak gdy raz ich zasmakujemy, z dużym prawdopodobieństwem będziemy chcieli próbować więcej.

Bieganie to jeden z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów. Niesie ze sobą wiele korzyści zarówno na polu zdrowotnym, jak i dla naszego ogólnego samopoczucia. Jest to dyscyplina jednocześnie bardzo otwarta oraz posiadająca wiele trudnych wyzwań, w związku z czym praktycznie każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie.