Jesień, zima i wczesna wiosna to momenty, w których bardzo łatwo jest się przeziębić, co często oznacza praktycznie unieruchomienie organizmu. Jest to groźne zjawisko zwłaszcza, gdy mowa o osobach, które mają na utrzymaniu rodzinę i nie mogą sobie pozwolić na tydzień „chorowania”. Aby zarazić się bólem gardła, kaszlem czy katarem, nie trzeba się wiele wysilać, bowiem nawet krótkie przebywanie bez odpowiedniego ubioru (szalika i czapki), albo w sąsiedztwie osoby kichającej, może sprawić, iż następnego dnia nie będziemy się czuć najwyraźniej. Co zatem zrobić, gdy choroba nas dopadnie?
NAPARY ZIOŁOWE
Jak wiadomo, zioła są metodą leczenia niekonwencjonalnego i zarazem naturalnego, pozbawionego chemii. Wiele z nich ma działanie antybakteryjne i lecznicze, co sprawia, iż są one z pewnością ciekawą alternatywą tabletek różnego rodzaju, w których skład wchodzi głównie chemia. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na parę z nich. Artukuły, które z łatwością można znaleźć w Internecie podają różne pozytywne i negatywne skutki ich zażywania, jednak należy przybliżyć nieco temat.
TYMIANEM
Przede wszystkim, jeżeli mowa o leczeniu chorób dróg oddechowych, należy wspomnieć o Tymianku. Jest to roślina, która wykazuje działanie przede wszystkim aseptyczne i wykrztuśne, ułatwiając odkrztuszanie poprzez rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w płucach i oskrzelach. Napar z Tymianku warto stosować zwłaszcza przy zapaleniu gardła i przeziębieniach.
SZAŁWIA
Innym ziołem, na który warto zwrócić uwagę jest Szałwia lekarska. Napar z tego zioła polecany jest przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju problemów z gardłem, w tym zapalenia dziąseł, podniebienia czy migdałków. Można ją stosować również, gdy doskwiera nam problem z wydobyciem z siebie głosu, czyli chrypką.
MIĘTA PIEPRZOWA
Jest to chyba najpopularniejsza roślina, z której napar stosowany jest przy zapaleniach, działając łągodząco i rozkurczowo. Miętę pieprzową warto stosować przy zapaleniach jamy ustnej i gardła. Dodatkowo, olejek w niej zawarty stosowany jest bardzo często w tabletkach na ból gardła.