Boks to sport mający nie tylko wielu oddanych fanów-widzów, ale również amatorów jego uprawiania. Zdecydowaną zaletą boksu jest fakt, że nie trzeba być profesjonalnym sportowcem, by móc się nim cieszyć. Wiele osób trenuje boks we własnym miejscu zamieszkania – garażu, siłowni, pomieszczeniu sportowym lub ogrodzie. Do jego uprawiania konieczne będzie dysponowanie odpowiednim wyposażeniem, na które składa się między innymi – worek bokserski, zwany również workiem treningowym. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, z której dowiesz się – na jakie parametry worków warto zwrócić uwagę w czasie przeglądania dostępnych modeli oraz w który z nich i warto się zaopatrzyć.

Worki bokserskie dla amatorów i sportowców – dostępne rodzaje

Wśród dostępnych worków bokserskich znajdziemy kilka podstawowych rodzajów. Pierwszy i najczęściej stosowany to po prostu – klasyczny worek. Ma on najczęściej walcowaty kształt, pozbawiony wyraźnych krawędzi. Worki takie znajdziemy w wielu wersjach, różniących się zwłaszcza rozmiarem. To właśnie ich wysokość oraz przekątna podstawy są cechami najbardziej różnicującymi klasyczne worki bokserskie. Świetnie sprawdzają się na niemal każdym etapie treningu – zarówno dla początkujących, zaawansowanych, jak i profesjonalistów.

Worek MMA to rodzaj worka przeznaczony właśnie do ćwiczeń MMA. Szczególnie chętnie wykorzystują go amatorzy MMA oraz innych mieszanych sztuk walki. Cechą charakterystyczną tego typu worków jest ich wyprofilowany kształt, który ułatwia zadanie niektórych rodzajów ciosów. Mowa nie tylko o klasycznych bokserskich ciosach, ale również – rzutach, ciosach pod kilkoma kątami, ciosach łokciem.

Worek hakowy to specjalna odmiana tych urządzeń. Worki hakowe są nieco szersze w górnej części oraz węższe w dolnej, w porównaniu do klasycznych worków bokserskich. Jest świetny zarówno do nauki boksu, MMA, jak i innych sztuk walki, ale niekoniecznie sprawdzi się jako worek dla osoby początkującej.

Gruszka bokserska to worek o kształcie gruszki, pomocy w nauce niektórych rodzajów ciosów. Chodzi zwłaszcza o ciosy podbródkowe, hakowe oraz o tak zwane piąstkowanie. Gruszka rzadko bywa wybierana jako worek na rozpoczęcie treningu, jednak pozwala na podszlifowanie techniki bardziej zaawansowanym fanom boksu.

Rozmiary i pozostałe istotne parametry worków bokserskich

Worki bokserskie powinniśmy wybierać przede wszystkim zwracając uwagę na ich wielkość oraz przeznaczenie. Jeśli pragniesz podszkolić się w wykonywaniu ciosów ręcznych – wówczas wystarczy worek długi na 1,2 m. Do treningu ciosów nogami – polecamy worek dłuższy, o długości nawet 160 cm.

Waga worka jest nie mniej ważna. Worki o wadze w przedziale 50-60 kg to najczęściej urządzenia duże, które nadają się do trenowania niemal wszystkich typów ciosów i kopnięć. Worki ważące w przedziale 30-50 kilogramów są mniejsze i mają mniejszą odporność. Worki takie dobrze sprawdzają się w domowym treningu, choć niekoniecznie w profesjonalnej siłowni.

Materiał, z którego worek bokserski został wykonany, to kolejny ważny parametr. Do najczęściej stosowanych należy skóra naturalna, która jest rozwiązaniem drogim, ale za to niezwykle wytrzymałym. Worki takie są stosowane przez zawodowców oraz w najlepiej wyposażonych siłowniach. Zapewniają wytrzymałość na wysokim poziomie.

Materiały imitujące skórę to rozwiązanie bardziej ekologiczne i korzystne dla naszego portfela. Wśród materiałów takich znajduje się między innymi plawil. Poszczególne worki mogą być pokryte materiałem o różnej grubości i gramaturze, co również ma wpływ na wytrzymałość danego worka.