W przypadku wystąpienia zaburzeń psychicznych wymagających pomocy psychiatry bardzo ważne jest maksymalne dopasowanie przebiegu leczenia do potrzeb pacjenta. Z tego powodu coraz częściej istnieje możliwość wyboru miejsca i formy spotkań ze specjalistą. Sprawdź, jakie rozwiązania są oferowane przez niektóre poradnie psychiatryczne osobom niewymagającym hospitalizacji.

Spotkanie w gabinecie

Najbardziej klasyczną formą leczenia psychiatrycznego są konsultacje w gabinecie psychiatry. W zależności od m.in. dostępności terminów i stanu portfela można zdecydować się na wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatne leczenie. Warto pamiętać, że psychiatra przede wszystkim zajmuje się farmakoterapią, może też np. wypisać zwolnienie chorobowe. Niektórzy specjaliści mogą ponadto mieć uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.

Decydując się na wizyty w gabinecie, warto dobrze przemyśleć lokalizację poradni. Psychiatra Bemowo może być idealnym wyjściem dla mieszkańców tej dzielnicy, zwłaszcza jeśli opuszczanie domu na dłużej jest sporym wyzwaniem. Jeśli natomiast dla komfortu pacjenta ważne jest zachowanie anonimowości wśród lokalnej społeczności, to dobrym pomysłem może być wybranie się do gabinetu w innej części miasta.

Wizyta domowa

W dzisiejszych czasach wizyty domowe są nieco zapomniane, co ma związek z tym, że można dotrzeć do gabinetu bez problemu własnym samochodem lub komunikacją miejską. Co więcej, sporo osób nie ma pojęcia o tym, że niektóre poradnie psychiatryczne mają opcję odwiedzin specjalisty w domu pacjenta. Z takiego udogodnienia można skorzystać w poradni PsychoMedic – pracujący w niej psychiatrzy często mogą dotrzeć nawet np. na obrzeża Warszawy.

Wizyta domowa może okazać się strzałem w dziesiątkę w nagłych przypadkach niewymagających hospitalizacji. Takie rozwiązanie może sprawdzić się też u pacjentów z zaburzeniami, które uniemożliwiają wyjście z domu. Dzięki możliwości spotkania się ze specjalistą we własnym mieszkaniu można zachować ciągłość leczenia. Ponadto dla wielu osób znajome otoczenie niweluje stres związany z rozmową z psychiatrą.

Konsultacje online

Dość nowym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznych online. Podczas wideokonferencji można nie tylko porozmawiać ze specjalistą o niepokojących objawach, ale możliwe jest także uzyskanie recepty lub zwolnienia lekarskiego. Wbrew pozorom taka forma leczenia może być równie skuteczna co tradycyjne wizyty w gabinecie w poradni psychiatrycznej.

Ponadto konsultacje online mogą sprawdzić się np. u osób z fobią społeczną. Mogą też być jedynym dostępnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów mieszkających w innym kraju, zwłaszcza gdy nie posługują się płynnie obowiązującym w nim językiem. Wirtualne spotkania z psychiatrą to także szansa dla osób, które w najbliższej okolicy nie znalazły odpowiedniego specjalisty lub nie chcą spotkać kogoś znajomego w pobliżu poradni.