Traumatologia narządu ruchu skupia się na leczeniu operacyjnym i zachowawczym oraz diagnostyce chorób i wad, będących wynikiem urazów układu ruchu. Jej celem jest przywrócenie jak największej sprawności pacjentowi. Traumatolog wykorzystuje różnorodne narzędzia diagnostyczne, w tym liczne badania obrazowe.

Czym zajmuje się traumatologia?

Traumatologia narządu ruchu zajmuje się leczeniem urazów kości, więzadeł, stawów, ścięgien, przyczepów i mięśni. Traumatolog diagnozuje wrodzone i nabyte schorzenia układu ruchu, w tym wady postawy. Do jego zadań należy także ocena procesu gojenia złamań, zwichnięć i innych uszkodzeń struktur układu ruchu. Traumatolog decyduje nie tylko o procesie leczenia, ale również, współpracując z fizjoterapeutą, o planie usprawnienia narządu ruchu.

Diagnostyka w traumatologii – charakter konsultacji

Techniki stosowane w traumatologii pozwalaj na uwidocznienie i scharakteryzowanie urazów i zmian patologicznych w sposób nieinwazyjny. Metody diagnostyczne, stosowane przez specjalistów, cechują się dużą czułością, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bezpośrednich obrazów wybranych struktur. W klinice REX MEDICA diagnostyka wykonywana jest przez wykwalifikowaną kadrę lekarską, co zapewnia wysoką jakość konsultacji traumatologicznej – https://rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-ortopedyczne/.

Radiografia w traumatologii

Badanie radiologiczne ma zasadnicze znaczenie w traumatologii. Tkanka kostna jest doskonale widoczna na zdjęciu rentgenowskim, a co za tym idzie, wszelkie urazy i deformację, mogą zostać łatwo wykryte. Radiografia jest szeroko stosowana nie tylko w diagnostyce traumatologicznej, ale również w monitorowaniu postępów terapii.

Wskazaniem do badania radiologicznego są urazy kości i stawów. Metoda RTG dostarcza traumatologii informacji o przemieszczeniu odłamków kości, wyglądzie odłamków, przebiegu szczeliny złamania. Również zwichnięcie i podwichnięcie jest widoczne na zdjęciu RTG.

USG w traumatologii

USG jest jest podstawowym badaniem, wykonywanym po urazie mięśni szkieletowych i ścięgien. Metoda ta jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym ocenić przebieg terapii i postęp procesów gojenia tkanki mięśniowej. Ultrasonografia umożliwia leczenie przezskórne urazów mięśni, w tym ewakuację krwiaków i złogów, iniekcje lekami przeciwzapalnymi i preparatami krwiopochodnymi. Wysoka jakość obrazu USG pozwala na ocenę urazów i monitorowanie regeneracji ścięgien, więzadeł i przyczepów.

Rezonans magnetyczny w traumatologii

Badanie techniką rezonansu magnetycznego pozwala ocenić stan ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich kończyn oraz innych struktur wewnętrznych organizmu ludzkiego. Rezonans magnetyczny jest uzupełnieniem diagnostyki metodami RTG i USG. Metoda ta służy ostatecznemu potwierdzeniu urazów miękkich elementów układu ruchu.

Głównym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są zmiany pourazowe więzadeł, łękotek, ścięgien i obrzęki, złamania, przemieszczenia kości  oraz ocena obecności płynu w jamach stawów. Metoda ta pozwala na obrazowanie zmian niewidocznych na zdjęciu rentgenowskim.

EMG w traumatologii

Elektromiografia, czyli badanie EMG, ma na celu ocenę czynności bioelektrycznej mięśni szkieletowych i obwodowego układu nerwowego. EMG służy do potwierdzenia uszkodzenia włókien mięśniowych

Wskazaniem do przeprowadzenia EMG jest podejrzenie uszkodzenia nerwów obwodowych i mięśni szkieletowych oraz diagnostyka szybkości przewodzenia we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych.