W bieganiu jest wiele pozytywnych rzeczy, które mogą nas zachwycić, dać poczucie spełnienia, a także poprawić kondycję. Możemy korzystać z niego zupełnie rekreacyjnie, ale też postawić swoje stopy na linii startu i spróbować sił w ultramaratonie czy biegu górskim. Dlaczego warto zainteresować się tą dyscypliną sportu?

  1. Dlaczego warto zacząć przygodę z bieganiem?
  2. Bieganie ultra i standardowych maratonów – największe zalety pod kątem zdrowia
  3. Biegi ultra – największe zalety pod kątem psychologicznym
  4. Dlaczego warto wziąć udział w biegu ultra?

Dlaczego warto zacząć przygodę z bieganiem?

Regularne uprawianie sportu ma wiele zalet, począwszy od pozytywnego wpływu na nasze zdrowie a skończywszy na większej ilości energii, jaką mamy do dyspozycji na co dzień. Jedną z najpopularniejszych aktywności, jakie wiele osób wykonuje na co dzień, jest bieganie, zarówno na krótszych dystansach, jak i w wydaniu długodystansowym. Biegacze ultra, jak i tacy bardziej „niedzielni” mogą cieszyć się wieloma plusami, jakie ten sport ze sobą niesie. Bieg pozwala nam bowiem nie tylko na poprawienie fizycznej kondycji, ale umożliwia również odpoczynek dla naszego umysłu.

Bieganie ultra i standardowych maratonów – największe zalety pod kątem zdrowia

Jedną z największych zalet pod względem zdrowia, jaką możemy wynieść z tej aktywności fizycznej jest poprawa wydolności i wsparcie układu krążenia. Aby przebiec pierwszy maraton – czy jakikolwiek dystans – każdy z biegaczy potrzebuje energii i organizmu pracującego na najwyższym poziomie wydajności. Jeżeli nie zrezygnujemy z tego sportu, z czasem nasze serce i płuca  będą coraz sprawniejsze, dzięki czemu będziemy w stanie biegać dłużej i szybciej. Jest to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia, jak i na utratę wagi, jeżeli planujemy pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. W takim przypadku powinniśmy jednak zwrócić uwagę, aby nie nadwerężyć naszych stawów.

Biegi ultra – największe zalety pod kątem psychologicznym

Treningi z biegania mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również i na umysł. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu czujemy się pełni energii, zadowoleni i pogodniejsi. Jeżeli lubimy sobie stawiać małe cele na początku każdego treningu, może być to również bardzo przyjemny sposób na rozpoczęcie dnia. Zdobywanie coraz to nowych osiągnięć lub przezwyciężanie trudności pomoże nam również poprawić swoją samoocenę i zbudować silniejszą osobowość. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie IroMan.

Dlaczego warto wziąć udział w biegu ultra?

Chociaż bieganie już samo w sobie jest bardzo przyjemne i wielu z nas sprawia autentyczną radość, nie ma nic lepszego niż zmierzenie się samemu ze sobą w naprawdę trudnym wyzwaniu. Dlatego właśnie warto zapisać się na maraton górski, a może nawet pierwszy bieg ultra. Podczas takich wydarzeń mamy możliwość poznać innych ludzi, którzy podzielają naszą pasję, a także sami sprawdzimy się w czymś trudniejszym, niż standardowy trening na kilka kilometrów. Pierwsze ultra biegi mogą być wymagające, a nawet wydawać nam się niemożliwymi, jednak gdy raz ich zasmakujemy, z dużym prawdopodobieństwem będziemy chcieli próbować więcej.

Bieganie to jeden z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów. Niesie ze sobą wiele korzyści zarówno na polu zdrowotnym, jak i dla naszego ogólnego samopoczucia. Jest to dyscyplina jednocześnie bardzo otwarta oraz posiadająca wiele trudnych wyzwań, w związku z czym praktycznie każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie.