W telewizji niejednokrotnie można zobaczyć wyścigi kolarskie. Najpopularniejsze z nich ja Tour de France, Giro Italia czy też Tour de Pologne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przed ekranem telewizora zasiada cała rodzina, nawet osoby niezwiązane z kolarstwem. Wtedy pada też wiele pytań o wszystko co związane z jazdą na rowerze. Jednym z częściej poruszanych tematów są żele energetyczne na rower, które spożywają kolarze podczas wyścigu. Czym są i dlaczego sportowcy je zażywają?

Spotykany podczas wyścigów żel energetyczny dla kolarzy ma bardzo proste zadanie. Ma bowiem dostarczyć energii osobie uczestniczącej w wyścigu. W skład takich żeli wchodzą najczęściej szybkie węglowodany, które natychmiastowo dodają energii, a także uzupełniają glikogen w organizmie. Maratony rowerowe czy też wyścigi kolarskie potrafią być bardzo wyczerpujące. Z tego powodu organizm bardzo szybko zużywa energię, a mięśnie robią się wypompowane z glikogenu. Nic więc dziwnego, że stosowanie żeli energetycznych w kolarstwie jest już normą. I to zarówno wśród amatorskich wyścigów, jak i oczywiście profesjonalnych.

Popularne żele energetyczne na rower są stosunkowo tanie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby używać je nawet podczas wyczerpujących treningów. Organizm bardzo dobrze toleruje ten sposób dostarczania kalorii i składników odżywczych do organizmu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby również osoby początkujące spróbowały takiej formy dostarczania energii. Wśród amatorów często można dostrzec banany jako źródło energii, jednak prosty żel energetyczny dla kolarzy jest wygodniejszy.

Jak więc widać stosowanie żeli energetycznych w kolarstwie jest całkowicie sensowne i zrozumiałe. Osoby oglądające wyścigi kolarskie przed ekranem telewizora nie powinny mieć już co do tego wątpliwości. Natomiast osoby uprawiające kolarstwo w sposób rekreacyjny bądź amatorski mogą już teraz nabyć smaczne żele w niskiej cenie. Większość profesjonalnych sklepów kolarskich online posiada tego typu produkty w swoim asortymencie.