Uprawianie sportu staje się coraz bardziej powszechną i coraz bardziej potrzebną pozycją na naszym cotygodniowym lub comiesięcznym rozkładzie zajęć.

Fizjoterapia sportowa w sporcie wyczynowym

Uprawianie sportu staje się coraz bardziej powszechną i coraz bardziej potrzebną pozycją  na naszym cotygodniowym lub comiesięcznym rozkładzie zajęć. Siedzący tryb życia psuje nasze samopoczucie i oddala nas od założonych, noworocznych celów związanych z sylwetką, bikini oraz okładkami z tabloidów. Naturalną przeto konsekwencją jest coraz powszechniejsze uprawianie sportu w najprzeróżniejszych formach.

Niekoniecznie musi to być klub. Popularna staje się indywidualna forma uprawiania sportu, nierzadko jest sport wymagający dużej sprawności fizycznej związany z wysokim stopniem ryzyka. Nie ma w tym nic szczególnie nowego. Ryzyko wzmaga siłę bodźców, a te dają więcej satysfakcji i więcej zwyczajnej radości. Zdarza się jednak, że sport taki nie okazuje się zdrowiem, a nawet wiąże się z jego chwilową utratą. Oczekiwanie na samoistne rozwiązanie problemu, albo inicjatywa własna,  z reguły owocuje przedłużeniem okresu unieruchomienia pechowej kończyny lub w skrajnych przypadkach pogłębieniem urazu.

Rozwiązanie problemu

Dlatego doradzamy dobre rozwiązanie. Doradzamy rozwiązanie które nie zniechęci do uprawianej aktywności i pozwoli szybko zapomnieć o wypadku. Czyli fizjoterapia sportowa.

Usługa świadczona przez zespół specjalistów wiedzących ogromnie wiele o najbardziej skomplikowanym mechaniźmie znanym człowiekowi, czyli o ludzkim ciele. Kalkulacja jest tutaj prosta. Możemy łatwo wyczuć zarys konstrukcji mięśni i kości, ale dopiero specjalista będzie wiedział jak zaradzić skutkom naszej konfrontacji z kamieniem lub matą. Możemy też być spokojni o efekt zabiegu.

Głównym niebezpieczeństwem towarzyszącym ignorowaniu urazów jest ich pogłębienie. Odpowiedni cykl zabiegów szybko postawi nas na nogi.

Fizjoterapeuta wzorem lekarza medycyny

Fizjoterapeuta wzorem lekarza medycyny kieruje się zasadą primum, non nocere. Specjalista od fizjoterapii sportowej zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z nieprawidłowym potraktowaniem urazu. Starannie odbywa wywiad i konsultuje się z pacjentem,  by na bieżąco uzyskiwać wskazówki na temat efektów zabiegu. Do tego zawsze możemy liczyć na całościową konsultację, dzięki czemu w przyszłości unikniemy bolesnych przypadków. Zresztą przykład idzie z góry. Każdemu profesjonalnemu sportowcowi towarzyszy cały sztab ludzi specjalizujących się w fizjoterapii sportowej. Zabiegi fizjoterapeutyczne są  odpowiedzią na urazy powodujące ustawiczny ból oraz zjawisko przyzwyczajania się do codziennego bólu. Ludzie zajmujący się fizjoterapią sportową zazwyczaj sami są aktywni fizycznie. Ludzie dla których uprawianie sportu jest stałym elementem życia, znajdą więc z terapeutami wspólny język.

Fizjoterapia sportowa,  pomimo swojego wyspecjalizowania przestaje być koniecznością wyłącznie dla ludzi uprawiających sport, a stała się wsparciem rozwoju kultury sportu w naszym środowisku. Niepodobna wykluczyć ewentualność wypadku podczas uprawiania sportu. A gdy nieszczęśliwie do niego dojdzie, warto z tego wsparcia skorzystać.